Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie inwestuje w ocieplenie i nowy system grzewczy

Za niecały miesiąc rozpocznie się kompleksowa termomodernizacja Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie oraz modernizacja systemu ogrzewania komnat.

Od ostatniego remontu zamku króla Eryka minęło 22 lata. Wówczas nie zwracano uwagi na ocieplenie zamku. Obecnie dzięki staraniom dyrektora Jerzego Buziałkowskiego pozyskano środki na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych. Roboty będą prowadzone przez kilka firm równocześnie. Niedawno rozstrzygnięto nieograniczone przetargi na poszczególne rodzaje prac. Pierwszy przetarg dotyczył wymiany 159 zamkowych okien. Stanęły do niego trzy firmy. Wygrało przedsiębiorstwo AGAD Sp. z o.o. z Torunia. Za ok. 394 tys. złotych firma wymieni 159 drewnianych okien w zamku, ociepli wszystkie dachy i strop w pawilonie zachodnim. Toruńskie przedsiębiorstwo ma bogate doświadczenie w prowadzeniu prac remontowych w obiektach zabytkowych, m. in. zamku w Pszczynie czy w ratuszu w Gdańsku. Wymiana okien i prace przy ociepleniu dachów i stropu rozpoczną się 1 października i zakończą 30 listopada b.r.

Drugi przetarg, na wymianę przestarzałych pieców gazowych i wszystkich grzejników oraz montaż wkładu kominowego, wygrała firma Domdar - Nieruchomości Sp. z o.o. z Darłowa. Darłowska firma zaproponowała najniższą cenę za realizację prac - 158 tys. zł. Roboty instalacyjne rozpoczną się jeszcze we wrześniu i mają być zakończone do końca października.

Ostatnie zadanie obejmuje remont i wykonanie zabezpieczających witryn witraży w kaplicy zamkowej. Negocjacje w tej sprawie z kandydatami na wykonawców jeszcze są w toku. Przypomnijmy, że darłowskie muzeum na wykonanie prac termomodernizacyjnych otrzymało dotację w wysokości 50% netto planowanych prac (ok. 380 tys. zł) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Niska temperatura i zbyt duża wilgotność powietrza to główny problem związany z przechowywaniem muzealiów i księgozbioru zamkowego muzeum. Zimą w pomieszczeniach zamkowych panowała temperatura 5 - 9 oC. Wymagana temperatura to 18 - 20 oC. Dzięki kompleksowej termomodernizacji będziemy mogli sprostać tym wymogom i to z mniejszymi niż dotychczas kosztami - mówi dyrektor Jerzy Buziałkowski. Po chwili dodaje następny problem, z którym musimy się uporać to wilgoć. Dzięki przeprowadzonym w tym roku pracom łatwiejsza będzie walka ze zbyt dużą wilgotnością powietrza.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 9/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl