Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

W Darłowie odsłonięto pomnik Eryka Pomorskiego władcy Skandynawii i Pomorza

Podczas Dni Darłowa 25 września z okazji osiemdziesięciolecia Muzeum w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie odsłonięto naturalnej wielkości statuę z brązu króla Eryka Pomorskiego - średniowiecznego władcy Skandynawii i księcia Pomorza Zachodniego.

Rzeźba króla stanęła na dziedzińcu w gotyckiej wnęce bramy darłowskiego zamku, w którym urodził się w 1382 i zmarł w 1459 książę pomorski i władca trzech królestw Danii, Szwecji i Norwegii połączonych unią kalmarską.

Autorem projektu rzeźby jest artysta i kustosz zamku Konstanty Kontowski. Fundatorem śpiżowej statuy jest Bałtycki Bank Spółdzielczy w Darłowie, który w ten szczytny sposób zainaugurował obchody 65 - lecia powstania Bałtyckiego Banku Spółdzielczego w Darłowie. Koszty wykonania projektu rzeźby pokrył darłowski samorząd. Jerzy Buziałkowski - dyrektor muzeum Zamku Książąt Pomorskich wyraził nadzieję, że rzeźba będzie nie tylko atrakcją turystyczną, ale przede wszystkim wspomnieniem i uhonorowaniem władcy, który w Darłowie stawiał pierwsze kroki i tu dokonał żywota. Pomnik odsłonili Arkadiusz Klimowicz - burmistrz miasta Darłowa i Ryszard Mroziński - prezes zarządu Bałtyckiego Banku Spółdzielczego w asyście Konstantego Kontowskiego - twórcy rzeźby.

Eryk Pomorski (Bogusław) syn księcia Warcisława VII i Marii meklemburskiej urodził się w 1382 w zamku swego dziadka Bogusława V. W wieku 7 lat został usynowiony przez królową Danii i Norwegii Małgorzatę. W roku 1397 został koronowany w Kalmarze na władcę trzech królestw: Danii, Szwecji i Norwegii. Do niego należały także ziemie Finlandii, Islandii, Wysp Owczych i Grenlandia. Z ważniejszych jego dokonań należy wymienić przeniesienie stolicy Danii z Roskilde do Kopenhagi, nadanie praw miejskich i przywilejów handlowych dla Landskrony, Viborgu, Malmö i Helsing?r, budowa licznych zamków, twierdz, klasztorów i kościołów, wprowadzenie ceł w Sundzie, dzięki czemu Kopenhaga bogaciła się przez setki lat. Przez całe życie realizował ideę Dominium Maris Baltici. Nie rozumiało go szwedzkie duchowieństwo i magnateria, którzy zerwali Unię kalmarską.

Walczył z monopolem handlowym Hanzy, proponował królowi Władysławowi Jagielle połączenie Unii polsko - litewskiej z Unią państw kalmarskich. W Jerozolimie założył zakon Rycerzy od Gwoździ Chrystusa. Przez pół wieku dbał o losy Pomorza Zachodniego. Pierwszą jego żoną była Filippa, córka króla Anglii Henryka IV zmarła w 1430, a drugą Dunka Cecylia, którą poślubił w Darłowie.  Ten wysoki (190 cm) przystojny władca zwany cesarzem Północy i Ostatnim Wikingiem Bałtyku ostatnie 10 lat swego długiego życia spędził w darłowskim zamku, który rozbudował i umocnił. Zmarł w 1459 i został pochowany w kościele Mariackim w Darłowie.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 9/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl