Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

150 rocznica urodzin Ignacego Paderewskiego

Z okazji Święta Niepodległości przypominamy krótko wielkiego polskiego patriotę.

6 listopada minęła 150. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego polskiego pianisty, kompozytora, działacza społecznego i męża stanu, który jako premier i minister spraw zagranicznych podpisał w imieniu Polski Traktat Wersalski. Ignacy Jan Paderewski, urodził się 6 listopada 1860 roku w Kuryłówce na Podolu.

Działalność polityczna Ignacego Paderewskiego rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. Stał się on czynnym działaczem utworzonego w Lozannie Komitetu Narodowego Polski i dzięki jego staraniom, w 1918 roku prezydent Wilson w trzynastym punkcie swojego orędzia zmierzającego do zakończenia wojny w Europie ogłosił, że powinno zostać utworzone na powrót państwo polskie.  Ignacy Paderewski powrócił do Polski 25 grudnia 1918 roku, by 16 stycznia 1919 roku objąć funkcję premiera, a także stanowisko ministra spraw zagranicznych. Jako polski premier i równocześnie minister spraw zagranicznych, podpisał 28 czerwca 1919 roku Traktat Wersalski, na mocy którego w granicach Polski znalazły się Wielkopolska i Pomorze Gdańskie, stanowiące zalążek odrodzonego Państwa Polskiego.

Paderewski zmarł 29 czerwca 1941. Następnego dnia premier Rządu RP na uchodźstwie i Naczelny Wódz, gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz nr 11, w którego ostatnich słowach napisał: "Naród polski okryty głęboką żałobą po pamięci I. J. Paderewskiego traci z Jego odejściem od nas na zawsze jednego z największych swych duchów przewodnich. Cześć Jego pamięci! Rozkaz niniejszy odczytać przed frontem oddziałów i na pokładach okrętów Rzeczypospolitej Polskiej.

Pierwotnie pochowano go na Narodowym Cmentarzu w Arlington w pobliżu Waszyngtonu. Jednak 29 czerwca 1992 trumnę z jego prochami sprowadzono do Polski, gdzie spoczęła w podziemiach archikatedry św. Jana w Warszawie. Pośmiertnie odznaczony orderem wojennym Virtuti Militari.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 11/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl