Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

W Darłowie uroczyście świętowano 92. rocznicę Odzyskania Niepodległości

Tegoroczne uroczyste obchody upamiętniające 92 rocznicę odzyskania niepodległości w Darłowie rozpoczęły się przy zapalonym zniczu na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego pod Pomnikiem Tysiąclecia.

Udział w nich wzięły: władze samorządowe miasta, starosta, Poczty Sztandarowe, Kompanie Honorowe Marynarki Wojennej i Zespołu Szkół Morskich, radni, kombatanci, duchowieństwo, dowództwo Garnizonu Darłowo, przedstawiciele partii politycznych i organizacji pozarządowych, Darłowska Orkiestra Dęta, młodzież i liczni mieszkańcy grodu nad Wieprzą.

Po odegraniu Hymnu Państwowego do zgromadzonych przemówił Arkadiusz Klimowicz - burmistrz miasta Darłowo. Przypomniał on nie tylko trudną drogę rodaków do odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów, ale również okres powstania "Solidarności" i zmiany ustroju państwa, jakie przeprowadzono po roku 1989. Mówca podkreślił, że dzięki temu zwrotowi i patriotyzmowi jesteśmy wolnym krajem w rodzinie państw unijnych. Głos zabrał również Kazimierz Kuligowski - prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, który podziękował władzom miasta i gminy Darłowo za wmurowanie granitowych tablic z nazwiskami nieżyjących kombatantów RP. Salwą Kompanii Honorowej MW uczczono pamięć wszystkich walczących o wolną Ojczyznę.

Z godnie z tradycją na cokole pomnika z cytatem z "Roty" M. Konopnickiej "Nie Rzucim Ziemi Skąd Nasz Ród" delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Wieniec od samorządu złożył burmistrz miasta w towarzystwie  Zbigniewa Grosza - przewodniczącego rady Miejskiej i radnych.

 

Dalszy ciąg uroczystości odbywał się w Kościele Mariackim. Uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny odprawił o. Stanisław Piankowski - proboszcz parafii MB Częstochowskiej w asyście czterech duchownych - zwierzchników darłowskich parafii.

Po mszy w Kościele Mariackim odbył się uroczysty koncert p.t. "Za Polskę Właśnie"..

Wystąpili soliści Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Teatru Muzycznego w Gdyni:

Donata Czubenko - Zuliani  mezzosopran, Tomasz Więcek baryton, Michał Kaleta pianino

Artyści grali i śpiewali do muzyki Fryderyka Chopina oraz recytowali wiersze patriotyczne.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 11/2010

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl