Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Przekaż 1% swojego podatku na rzecz darłowskich organizacji pożytku publicznego

Złotówka przekazana na cele społeczne przynosi wielokrotnie większy pożytek, aniżeli ta sama złotówka wydana na ten sam cel w firmie, samorządzie, czy w przedsiębiorstwie. Dzieje się tak, dlatego, że wolontariusze nie doliczają do kosztów swojej pracy ani żadnych zysków czy podatków. W Darłowie jest ponad 40 organizacji pozarządowych. Tylko nieliczne mają status organizacji pożytku publicznego. Organizacje Pożytku Publicznego (OPP) mają szereg przywilejów takich jak np.: użytkowanie nieruchomości na preferencyjnych warunkach, prawo do otrzymywania 1-proc. podatku dochodowego od osób fizycznych, zwolnienie od: podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od nieruchomości, opłat od czynności cywilnoprawnych (np. umów), opłat skarbowych i sądowych w odniesieniu do prowadzonej działalności pożytku publicznego.

Status (OPP) może uzyskać organizacja pozarządowa (z wyjątkiem partii politycznych, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz samorządów zawodowych), jeżeli prowadzi działalność w obszarach tzw. pożytku publicznego, które zostały określone ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Posiadanie przez organizację statusu organizacji pożytku publicznego nakłada na nią obowiązki jawności działania i sprawozdawczości, aby wszyscy zainteresowani mogli uzyskać informacje, na co wydane zostały pieniądze przekazywane przez darczyńców.

Aby przekazać 1% podatku na rzecz darłowskich OPP należy wybrać organizację z wykazu, który publikujemy i uwzględnić jej dane przy rozliczeniach za 2010 rok w (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38). Wystarczy wpisać do zeznania podatkowego tylko jej numer KRS.

Kto może przekazać 1% podatku organizacjom?

  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
  • 1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.

Wykaz darłowskich organizacji pożytku publicznego:

Darłowskie Centrum Wolontariatu KRS: 0000271921

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ich Rodzin i Przyjaciół na Terenie Ziemi Darłowskiej i Gmin Ościennych. KRS: 0000056806

Klub Amazonki w Darłowie KRS: 0000235486

Ekologiczny Klub Obywatelski "Czuwanie" KRS: 0000009027


Warto również wiedzieć, że organizacje takie jak: Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski i Caritas "Pomagam Bliźniemu" są organizacjami pożytku publicznego i część przekazywanych na nie środków trafi do darłowskich organizacji, czyli na działalność Koła Terenowego Osób Niewidomych w Darłowie czy zostanie przeznaczona na budowę hospicjum w Darłowie.

Aktualny wykaz organizacji  pozarządowych znajduje się na stronie ministerstwa pracy i polityki społecznej oraz w bazie ngo.pl

Przy okazji zachęcamy pozostałe organizacje pozarządowe do dokonania stosownych zmian w swych statutach i odzwierciedlenia tych zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym, po to, aby stały się również OPP.

 

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 1/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl