Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

W Darłówku odsłonięto tablicę poświęconą Przemysławowi Gosiewskiemu

W niedzielę 13 marca odsłonięto w kościele p.w. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Darłowie tablicę poświęconą pamięci tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej posła Prawa i Sprawiedliwości - Darłowianina - Przemysława Gosiewskiego.

Tablicę odsłoniła Jadwiga Gosiewska wraz z wdową po Przemysławie Gosiewskim - Beatą w obecności dzieci Przemka i Jana Gosiewskiego. Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedziła msza święta celebrowana przez księdza kanonika Jana Kazieczko, proboszcza i kustosza bazyliki archikatedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Homilię wygłosił dyrektor Radia Maryja, ojciec Tadeusz Rydzyk.

Na uroczystość przybyli nie tylko mieszkańcy Darłowa i ziemi świętokrzyskiej, której posłem był Przemysław Edgar Gosiewski, ale i najważniejsi politycy PIS-u na czele z Mariuszem Błaszczakiem, Joachimem Brudzińskim, Beatą Kempą, Jolantą Szczypińską i Andrzejem Derą.  Nie zabrakło też posłów ziemi koszalińskiej - Stefana Strzałkowskiego i Czesława Hoca. Tablicę ufundował Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, a zaprojektował i wykonał profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Tomasz Sobisz.

W połowie tablicy umieszczono trójwymiarowe zdjęcie Przemysława Gosiewskiego oraz napisy: ?Przemysław Gosiewski, Urodzony w 1964 roku, darłowianin, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, wicepremier, zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku" oraz fragment ?Modlitwy z Kwiatów polskich" - Juliana Tuwima: ?Lecz nade wszystko - słowom naszym, Zmienionym chytrze przez krętaczy, Jedyność przywróć i prawdziwość: Niech prawo - zawsze prawo znaczy, A sprawiedliwość - sprawiedliwość".

Listy do uczestników uroczystości skierowali arcybiskupi metropolii szczecińsko- kamieńskiej Andrzej Dzięga i gdańskiej Sławoj Leszek Głódź oraz przyjaciel Przemysława prezes PiS Jarosław Kaczyński, który napisał, że ?Przemysław Gosiewski, tak jak prezydent Lech Kaczyński i wielu innych udających się do Smoleńska poległ na służbie". ?Świętej pamięci Przemysław Gosiewski walkę podjął w czasach komunizmu, jako młodzieniec i należał do tych, którzy po odzyskaniu niepodległości nie osiedli na laurach, którzy z uporem zadawali pytanie: Polska, ale jaka? Wiedział, że to, co stało się w 1989 r. i latach kolejnych można traktować jedynie, jako początek drogi do tego, co musi być celem każdego polskiego patrioty, a więc Polski silnej, rzeczywiście demokratycznej, sprawiedliwej, szybko się rozwijającej" - napisał dalej w liście Jarosław Kaczyński. W godzinach popołudniowych w nadmorskim hotelu Apollo odbyła się wieczornica poświęcona życiu i pracy Przemysława Gosiewskiego.

Przemysław Edgar Gosiewski urodził się 12 maja 1964 w Słupsku, ale swe młodzieńcze lata spędził w Darłowie. Ojciec Przemka Jan był nauczycielem historii w darłowskim Liceum. Matka Jadwiga z zawodu pediatra jest znaną działaczką Obywatelskiego Klubu Ekologicznego Czuwanie. Przemko jak zwracała się do niego mama w Darłowie ukończył Szkołę Podstawową nr 3 i Liceum Ogólnokształcące w 1983 r. W latach 1983-1989 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W 1989 uzyskał absolutorium; tytuł magistra otrzymał w 1997. Podczas studiów rozpoczął działalność opozycyjną i był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Gdańskiego. O dalszych jego dokonaniach piszemy osobno. Przemysław Gosiewski pozostawił troje dzieci: mającego dzisiaj dziewiętnaście lat syna Eryka, którego ma z pierwszą żoną Małgorzatą, jedenastoletnią córkę Kingę i 9 letniego syna Miłosza, jakie ma z żoną Beatą.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl