Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Zarybili Wieprzę smoltami troci

Wieczorem 8 kwietnia br. ujście rzeki Wieprzy do darłowskiego awanportu zarybiono kilkunastocentymetrowym narybkiem troci.  Wpuszczono 7590 sztuk smoltów. Akcja odbyła się w ramach realizacji projektu "Zarybiania polskich obszarów morskich".

Pod nadzorem Sławomira Połomskiego - ichtiologa okręgu PZW Koszalin, Justyny Kowalskiej - inspektora z Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Darłowie, Piotra Ebel - prezesa Koła PZW ?Łosoś" w Darłowie zarybiono ujście rzeki Wieprzy wpuszczając 7590 sztuk smoltów troci wędrownej w wieku 2+ lat. Pośród nich 1000 sztuk było oznakowane czerwonym znaczkiem. Były to rybki wielkości kilkunastu centymetrów wyhodowane w Stacji Hodowli Ryb Łososiowatych Podgóry i przywiezione samochodem ciężarowym w trzech zbiornikach wodą. Dzięki oznakowaniu możliwe będzie przeprowadzenie badań dotyczących efektywności zarybień. Przed zarybieniem sprawdzono temperaturę wody w zbiornikach z narybkiem i w Wieprzy. Woda miała tu i tam 80C. Przywiezione ryby, przybyły w doskonałej formie. Smolty razem z wodą spuszczono specjalnym rękawem do wód Wieprzy. Zaraz po wypuszczeniu zaczęły się raźnie pływać. Ryby te bytują praktycznie w dwóch środowiskach - morskim i rzecznym. Dorosłe trocie zawsze powracają z morza po ok. trzech latach do środowiska (rzeki), w którym się wylęgły, w celu odbycia tarła.

Koszaliński Okręg PZW realizuje długofalowy plan ratunkowy dla szlachetnych ryb łososiowatych. W przypadku złowienia oznakowanej troci PZW prosi o odhaczenie znaczka i przekazanie go do okręgu PZW Koszalin podając jednocześnie miejsce i datę odłowu oraz wagę i długość. Znakowanie ryb bardzo pomaga ichtiologom w poznaniu ich trybu życia i wędrówek, co pozwała na prowadzenie racjonalnej gospodarki i odbudowę ginących gatunków. Operacja zarybiania smoltami o wartości ok. 30 tys. zł została sfinansowana przez Okręg PZW Koszalin, ze składek wędkarzy oraz z rządowego programu "Zarybiania polskich obszarów morskich".

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 4/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl