Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Spotkanie przedstawicieli darłowskich organizacji pozarządowych

W sali konferencyjnej darłowskiego ratusza 12 kwietnia odbyło się czwarte już w tym roku spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych z Dorotą Kuriatą -pełnomocnikiem burmistrza miasta Darłowa ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Do tradycji weszły już te interesujące spotkania. Tym razem organizatorka zapoznała przybyłych z raportem przedstawiającym polski sektor obywatelski, a szczególnie jego analizę, geografię i aktywność na tle innych państw europejskich. Na przestrzeni lat 1990 - 2010 liczba stowarzyszeń, klubów i towarzystw oraz innych organizacji społecznych wzrosła z 5,8 tys. do 74,7 tys. nie licząc OSP, Liczba fundacji z 600 do 12 tys. (wzrosła dwudziestokrotnie). Mimo tego pod względem aktywności obywatelskiej mierzonej kapitałem społecznym jesteśmy dopiero na 18 miejscu w Europie. Przodują kraje skandynawskie. W Darłowie mamy 47 organizacji pozarządowych. Co trzeci mieszkaniec miasta jest członkiem stowarzyszenia, klubu lub związku. Powoli stajemy się społeczeństwem obywatelskim.

W drugiej części spotkania pełnomocnik burmistrza przedstawiła sprawozdanie z realizacji Programu współpracy miasta Darłowo z organizacjami pozarządowymi za rok 2010. Współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi miała charakter pozafinansowy i finansowy, polegający na zlecaniu realizacji zadań publicznych. Współpraca o charakterze finansowym odbywała się w postaci: powierzania wykonania zadań publicznych wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie ich realizacji, lub wspierania zadań wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji.

Ogółem w roku ubiegłym z budżetu miasta na konkretne zadania z zakresu sportu, kultury i pomocy społecznej realizowane przez organizacje pozarządowe wydatkowano 155.623,90 zł, co stanowiło 0,28% budżetu miasto Darłowo. Niezależnie od funduszy miejskich szereg darłowskich organizacji pozarządowych bierze udział w ogólnopolskich konkursach ogłoszonych przez fundacje, ministerstwa czy organy samorządowe i otrzymuje wsparcie finansowe na realizację swoich celów statutowych. O tym też mówiła Dorota Kuriata i wszystkim zainteresowanym wręczyła biuletyn z informacjami gdzie zostały ogłoszone konkursy i do kiedy należy składać projekty  o dofinansowanie na realizacje ambitnych przedsięwzięć. Obiecała ponadto, że już 19 kwietnia przeprowadzi praktyczne szkolenie jak dokładnie wypełniać wnioski o wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowych. Wiele informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej  www.darlowo.pl/organizacje

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 4/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl