Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Sztormy zatrzymują kutry w porcie

Perspektywy ochrony brzegów Bałtyku

Od kilku miesięcy w Sejmie znajduje się projekt ustawy „Program ochrony brzegów morskich na lata 2003 - 2022”. Podaje on, które odcinki polskiego wybrzeża Bałtyku będą chronione przed zniszczeniami sztormowymi, a które tereny znajdą się pod wodą.
Morze bardzo wyraźnie podnosi się przy polskim brzegu. Coraz silniej wdziera się w ląd . Sztormy od listopada 2001, do stycznia 2002 r., wyrządziły wyjątkowo duże szkody na Wybrzeżu Środkowym i na Półwyspie Helskim. Naukowcy jednoznacznie twierdzą, że zniszczenia o takich rozmiarach będą się powtarzać coraz częściej. Nie są to chwilowe kaprysy Bałtyku, ale zjawiska trwałe, znane od kilku dziesięcioleci. Według prognoz Instytutu Morskiego w Gdańsku poziom wód Bałtyku przy polskim brzegu w ciągu 100 lat podniesie się o co najmniej o 30 centymetrów, a może nawet o jeden metr. Autorzy ustawy zakładają, że przyroda będzie łaskawa dla Polski i wybrali prognozę optymistyczną, najtańszą dla państwa.
Jeżeli zjawiska przyrodnicze potoczą się według tej prognozy, to nasili się erozja brzegów, będą zwężać się i zanikać plaże, zostaną zagrożone miejscowości żyjące z turystów. Zagrożone będą skarby przyrodnicze o znaczeniu europejskim, lub krajobrazowym, np. parki narodowe i krajobrazowe, które stanowią ponad 20% wybrzeża. W ciągu 100 lat linia brzegowa cofnie się o 150 - 400 metrów. Realna stanie groźba przerwania mierzei Jeziora Jamno w Mielnie, Jeziora Bukowo w Dąbkach, Jeziora Gardno w Rowach i Jeziora Sarbsko w Łebie.
Naukowcy, a za nimi autorzy ustawy uznali, że Polska nie jest Holandią, państwo zaś nie jest w stanie ochronić całego wybrzeża. Przyjęli więc zasadę selektywnej ochrony brzegu polskiego Bałtyku. Oznacza to, że jedne odcinki wybrzeża będą bronione przed siłą morza, inne zostaną oddane wodzie, po prostu będą zalane. Gdyby nie przeciwstawiać się sile morza, zagrożone byłoby życie ludzi na mierzejach: w Helu, w Mielnie, kilku osadach koło Dziwnowa, na terenach depresyjnych (są takie między Darłówkiem a Darłowem), na dolnym tarasie Trójmiasta, w Łebie, Kołobrzegu, Ustce i na Żuławach. Byłby to wyrok śmierci dla miejscowości nad brzegiem klifowym, takich jak Jastrzębia Góra, Ustronie Morskie i Rewal.
Na liczącym ponad 500 km polskim brzegu Bałtyku, tylko nieco ponad 130 km jego długości ma umocnienia. Najczęstszą formą zabezpieczenia są ostrogi, czyli drewniane pale wybiegające kilkadziesiąt metrów w morze oraz opaski betonowe, lub kamienne, budowane równolegle do brzegu, tuż przed wydmą.
W granicach nadzoru Urzędu Morskiego w Słupsku znajduje się ca 170 km wybrzeża, od Jeziora Sarbsko koło Łeby do Dźwirzyna, nieco za Kołobrzegiem. Tutaj, aż ponad 1/3 długości brzegów ma umocnienia, jeszcze przedwojenne, jak i powojenne. Dotychczas połowę pieniędzy przeznaczonych na ochronę brzegu otrzymywał Urząd Morski w Gdyni (półwysep Helski), a Urząd Morski w Słupsku dostawał 36%.
Na ochronę brzegu morskiego do 2002 r. przewiduje się 911 milionów zł., ale nie mniej niż 25,5 mln. zł. rocznie. Na ochronę Zatoki Gdańskiej ma być przeznaczone rocznie 6,3 mln., czyli 126 mln. zł. do roku 2022; na ochronę Półwyspu Helskiego  12,1 mln zł. czyli 242 mln zł na tenże sam okres i na ochronę otwartego morza  od Rozewia do Międzyzdrojów - 24,1 mln zł rocznie, (482 mln zł) .
Preferowanym sposobem ochrony brzegu będzie jego sztuczne zasilanie, czyli przenoszenie czystego piasku z dna morskiego na wydmy, plażę i przedplażę , co żargonowo określa się jako refulację. Ponadto przewiduje się stosowanie budowli wspomagających np. gwiazdobloków , opasek i itp.
Wśród 18 rejonów zagrożonych, aż 11 znajduje się na wybrzeżu środkowym. Nie wszystkie odcinki wybrzeża środkowego będą chronione . Niektóre obszary nadmorskie znajdują się na stałe pod wodą, mogą też zniknąć jeziora przymorskie

Prognozowany los poszczególnych miejscowości
zapisany w projekcie ustawy.

 
ŁEBA - utrzymać linię brzegową z 2000 roku , stosować sztuczne zasilanie., przeznaczyć 6,2 mln zł. do 2022 roku
ROWY - utrzymać linię brzegową , zasilanie piaskiem 2,5 mln zł do 2022 roku
USTKA - utrzymać linie brzegową , sztuczne zasilanie , system przesyłowy  8,6 mln zł
JAROSŁAWIEC  utrzymać linię brzegową z 2002 r. sztuczne zasilanie, modernizacja opaski , w perspektywie budowa wałów przeciwpowodziowych wzdłuż kanału i wokół jeziora Wicko  8 mln zł.
MIERZEJA JEZIORA KOPAŃ - bez ochrony, ewentualnie w dalszej przyszłości budowa wałów przeciwpowodziowych wokół jeziora od strony np. wsi Kopań i Palczewice. Wydatki budżetu państwa - zerowe.
DARŁÓWKO WSCHODNIE - utrzymanie linii brzegowej, zasilanie piaskiem, system przesyłowy, podwyższenie opasek - wydatki 10,7 mln zł.
DARŁÓWKO - DĄBKI - ( 270.6 - 278.0 km brzegu morskiego )  bez ochrony , bez wydatków.
MIERZEJA JEZIORA BUKOWO - utrzymanie linii brzegowej, ewentualnie sztuczne zasilanie , wydatki  1,8 mln zł lub przy innym wariancie 9,3 mln zł.
ŁAZY - bez osłony, bez wydatków.
MIERZJA JEZIORA JAMNO - utrzymanie linii brzegowej, sztuczne zasilanie , modernizacja opasek i okładzin, ewentualne podniesienie opasek .- 9 mln zł.
SARBINOWO - utrzymanie linii brzegowej, sztuczne zasilanie, modernizacja opaski  4,3 mln zł.
USTRONIE MORSKIE - utrzymanie linii brzegowej , sztuczne zasilanie, umocnienie plaży, ewentualnie budowle wspomagające i inne  8,3 mln zł.
KOŁOBRZEG - utrzymanie linii brzegowej, system przesyłowy, sztuczne zasilanie, umocnienie plazy i ewentualne budowle wspomagające i inne - 9,8 mln zł
DŹWIŻYNO - utrzymanie linii brzegowej , sztuczne zasilanie, podniesienie obudowy przetoki Jeziora Resko i inne 3,2 mln zł. 
 

Bernard Konarski
Darłowo, ED 2/2003

Bardzo szybki “Tajfun” cumuje obok “Zefira”

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl