Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 7767277, w lipcu 12278, dziś 373; on-line: 198

Echo Darłowa

Zapalono znicze na grobach bliskich i kwestowano na hospicjum

Słoneczna pogoda w Dniu Wszystkich Świętych sprawiła, że darłowianie tłumnie odwiedzili groby swoich bliskich na cmentarzu przy Św. Gertrudzie i na znak pamięci zapalili znicze. Przy trzech wejściach na cmentarz kwestowały władze samorządowe, radni, nauczyciele i wolontariusze.

Datki do puszek zbierali m.in.: Arkadiusz Klimowicz - burmistrz miasta Darłowo, Wojciech Wiśniowski - starosta powiatu sławieńskiego, Zbigniew Grosz - przewodniczący Rady Miejskiej i inni. Kwestowano na Dom Hospicyjno - Opiekuńczy Caritas im. Biskupa Czesława Domina, który pierwszych pacjentów przyjął już 8 października. Budowa Domu kosztowała blisko 6 mln zł. Z opieki hospicyjnej w Darłowie przy ul. Wiejskiej może korzystać jednocześnie 21 osób. Opieka w hospicjum jest bezpłatna. Wystarczy skierowanie od lekarza. Dom Opiekuńczy ma również miejsca pielęgnacyjno-opiekuńcze dla osób starszych i schorowanych, ale to już opieka odpłatna, bo na to świadczenie nie podpisano jeszcze kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. W darłowskim hospicjum pracuje ponad 20 osób, opiekują się nim również trzy siostry zakonne.

Na polowym ołtarzu przy Gertrudzie, która jest m.in. patronką zmarłych wszyscy proboszczowie darłowskich parafii i wspólnota franciszkańska uroczyście celebrowali mszę świętą. Przewodniczył jej ksiądz Norbert Kwieciński, zastępca dyrektora Caritas diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej. Ksiądz przypomniał, że w dniu Wszystkich Świętych Kościół oddaje cześć wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym na ziemi wskazuje drogę, która ich starszych braci zaprowadziła do świętości. Przypomina również prawdę o naszej wspólnocie ze Świętymi, którzy otaczają nas opieką.

W tym dniu pełnym zadumy darłowianie i przyjezdni zapalili znicze, złożyli kwiaty i oddali cześć i szacunek zmarłym. Hojni darłowianie podczas kwesty wrzucili do puszek dokładnie 7086,40 zł to jest o 20 procent więcej aniżeli w roku ubiegłym. Niezależnie od zbiórki Caritas prowadził sprzedaż zniczy. Także dochód zebrany na tacę podczas mszy świętej został przeznaczony na hospicjum. Łączny dochód ze zbiórki, tacy i sprzedaży zniczy, jaki zasili hospicjum wyniósł 12,5 tys. złotych.

Darłowskie Centrum Wolontariatu i Dom Hospicyjno - Opiekuńczy Caritas im. Biskupa Czesława Domina serdecznie dziękują uczestnikom kwesty, samorządowi i mieszkańcom za wspomożenie działalności hospicjum.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 11/2011

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl