Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Darłowska firma buduje przepławki na rzekach

W oparciu o dofinansowanie z funduszy unijnych budowane są przepławki na rzekach Środkowego Pomorza. Dotyczy to Wieprzy, Parsęty i Mołstowej. Na każdej z nich wkrótce przybędzie po dwie przepławki. Projekt zakłada, że przepławki zostaną wyposażone w elektroniczne systemy monitoringu (rejestratory i kamery wideo oraz ultradźwiękowe skanery), dzięki którym będzie możliwe poznanie ilości, wielkości i gatunków przepływających tamtędy ryb.

Darłowska firma „Complex" pod kierownictwem Piotra Ebel już wykonała na rzece Parsęcie w miejscowości Żarnowo przepławkę dla ryb. Taką samą planuje się wybudować w Darłowie na Kanale Młyńskim. W bardzo trudnych warunkach, firma z naszego miasta zdała egzamin na piątkę zbierając bardzo pochlebne recenzje, czego owocem jest przyznanie kolejnej inwestycji, jaką jest budowa przepławki na rzece Wieprzy w miejscowości Gwiazdowo na starym jazie. Będzie to unikalna budowla na skalę europejską o konstrukcji bystrotoku (coś na wzór toru dla kajakarzy górskich) z całkowitym monitoringiem na i pod wodą. W chwili obecnej inwestycja jest realizowana. Termin ukończenia prac, koniec kwietnia 2012.

Przepławka jak wiadomo jest budowlą rzeczną wznoszoną na stopniach wodnych (przy zaporach i jazach), mającą za zadanie umożliwić rybom w okresie tarła wędrówkę wzdłuż rzeki. Jest to zazwyczaj układ małych basenów ustawionych na różnych poziomach, tworzących system stopni, oddzielonych ściankami z zamykanymi otworami.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2012

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl