Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

67. rocznica powrotu Ziemi Darłowskiej do Polski

Drugi dzień obchodów 67 rocznicy powrotu Ziemi Darłowskiej do Polski rozpoczął się 7 marca od uroczystej Mszy Świętej odprawionej w Kościele Mariackim.

Słowiańskie miasto Darłowo należało do Polski ostatnio w XIV wieku w czasach panowania króla Władysława Łokietka.  Zgermanizowane zostało pod panowaniem Brandenburgii, Prus i Niemiec w latach 1653 - 1945.

Dzień 7 marca 1945 to bardzo ważna data w historii Ziemi Darłowskiej. Tego dnia od strony Bukowa Morskiego do Darłowa wkroczyła Armia Czerwona. Zdobyła miasto prawie bez walki. Od pierwszego dnia władzę nad Ziemią Darłowską objęła wojenna komendantura sowieckich wojsk i ona stanowiła tu prawo. Rabunki, gwałty i zabójstwa były na porządku dziennym. O tych trudnych pionierskich czasach przypominają nam pierwsi osadnicy na Ziemi Darłowskiej, którzy w tym roku obchodzili 67 rocznicę powrotu Darłowa do Polski. Oni pierwsi organizowali tu polską administrację, odbudowali zrujnowany port, naprawili wodociągi i gazownię, zakładali pierwsze spółki rybackie i gminną spółdzielnię, szkołę oraz budowali i naprawiali kutry i łodzie.

W przeddzień rocznicy 6 marca nastąpiło uroczyste odsłonięcie nazwy i poświęcenie ronda Pionierów Ziemi Darłowskiej. Nazajutrz 7 marca w Kościele Mariackim proboszczowie Parafii M.B. Częstochowskiej o Stanisław Piankowski i Św. Gertrudy Eugeniusz Gnibba odprawili uroczystą Mszę Święta w intencji pierwszych osadników i mieszkańców Darłowa.  Wzięli w niej udział: Poczty Sztandarowe, Kompanie Honorowe Marynarki Wojennej i Zespołu Szkół Morskich, władze miasta i powiatu, dowódcy jednostki Marynarki Wojennej i Straży Granicznej, radni i liczni Pionierzy.

Dalsze uroczystości przeniosły się na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod Pomnik Tysiąclecia i Obelisk Pionierów. Do zgromadzonych przemówili Zygmunt Guzy - wiceprezes Klubu Pionierów Ziemi Darłowskiej i Arkadiusz Klimowicz - burmistrz miasta Darłowo. Przypomnieli oni trudne powojenne czasy, kiedy wszystko trzeba było rozpoczynać na nowo. Podkreślili także zasługi i dokonania pierwszych osadników i ich rodzin w rozwoju naszego miasta. Kompania Honorowa Marynarki Wojennej dla uczczenia zasług żyjących i nieżyjących pionierów oddała salę honorową. Następnie pod Obeliskiem z Tablicą poświęconą Pionierom Ziemi Darłowskiej delegacje samorządów, służb mundurowych, placówek oświatowych, zakładów pracy, stowarzyszeń, instytucji złożyły wiązanki kwiatów. Byli wśród nich m.in.: starosta powiatu sławieńskiego - Wojciech Wiśniowski, burmistrz miasta Darłowo - Arkadiusz Klimowicz.

Rocznicowe uroczystości zakończyły się spotkaniem Pionierów Ziemi Darłowskiej w siedzibie Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Podczas uroczystej kolacji wystąpił Chór Cantabile pod kierownictwem Krystyny Leśniewskiej i Zespół Recytatorski z Miejskiego Gimnazjum im. S. Dulewicza. Recytowano wiersze darłowskich poetów: Bogdana Janiczaka, Jadwigi Sidoryk, Izabeli Kalickiej, Elżbiety Gagjew i śpiewano piosenki o Darłowie kompozycji m.in. Zygmunta Rosika.  Część artystyczną perfekcyjnie reżyserowała i prowadziła Ewa Majdańska. Wieczorne spotkanie pionierów przebiegło w serdecznej przesympatycznej atmosferze. Jego uczestnicy wspominali trudne powojenne czasy i śpiewali dawne piosenki. Na zakończenie uroczystości każdy z Pionierów otrzymał w podarunku od władz samorządowych Darłowa książkę p.t. „Kronika Kościoła Mariackiego w Darłowie" ze specjalnym stemplem "Święto Osadników Darłowskich" - 7 marca 2012. Całość obchodów przygotowali i przeprowadzili Krzysztof Walków radny i członek zarządu powiatu sławieńskiego oraz Magdalena Burduk z referatu promocji i współpracy z zagranicą w Urzędzie Miejskim w Darłowie.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2012

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl