Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Dawne Darłowo na szklanych diapozytywach

W sali wystaw czasowych w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie 9 marca Karol Matusiak zaprezentował kilkadziesiąt czarnobiałych slajdów z cyklu "Darłowo sto lat temu".

Karol Matusiak - specjalista ds. promocji w Muzeum zeskanował wszystkie szklane diapozytywy, dotyczące Darłowa sprzed stu lat i pokazał je na ekranie licznie zgromadzonym widzom.  Szklane diapozytywy, wykonał miejscowy fotograf Franz Newiger. Jego pracownia fotograficzna znajdowała się do 1945 r. przy ul Pocztowej (dawniej Eberstrasse) nr 2. Adres  fotografa figuruje w książce telefonicznej z 1937 r. obejmującej miejscowości Darłowo, Polanów i Sianów. Franz Newiger urodził się w 1879 w Kołobrzegu. Ożenił się z Małgorzatą Schulz urodzoną w 1879 w Nietkowicach w powiecie zielonogórskim. Ślub zawarli w 1910.  Oboje zamieszkali w Darłowie, gdzie Franz miał swoje atelier, a następnie od około 1915 roku również wydawnictwo pocztówek. Bezdzietni Newigerowie adoptowali dziewczynkę Gertrudę.  Newiger utrwalił Darłowo i Darłówko na dziesiątkach pocztówek, które rozeszły się po całym świecie. Po Newigerze zakład fotograficzny przejął Wawrzyniec Czechowicz - pierwszy fotograf w powojennym Darłowie, a następnie Ireneusz Majsiak.

Podczas pokazu nawet darłowianie, którzy mieszkają tu ponad 65 lat mieli trudności ze zlokalizowaniem niektórych budynków, restauracji, szyldów czy krajobrazów z okolic Darłowa sprzed stu lat. Ponieważ prezentacja cieszyła się dużym powodzeniem  i wywołała interesującą dyskusję Karol Matusiak obiecał jej powtórzenie w innym terminie.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2012

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl