Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Dzień Konstytucji i Majówka

 

Konstytucja 3 Maja była zasadniczą ustawą przeprowadzoną na Sejmie Czteroletnim przez stronnictwo patriotyczne, pogodzone ze stronnictwem królewskim. Określała podstawy ustroju I Rzeczypospolitej, zgodnie z dążeniami zwolenników reform. Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Sejm Wielki 3 maja 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) konstytucja, która weszła w życie. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1791 r.. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości 1918 r., 3 maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919. Po drugiej wojnie światowej obchodzono je do roku 1946. W styczniu 1951 święto to zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Przywrócono je 6 kwietnia 1990.
Konstytucja 3 maja została uchwalona w celu zlikwidowania ówczesnych wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła. Konstytucja obowiązywała tylko przez rok, zanim została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w wyniku przegranej w wojny 1792 r.

Szczegóły obchodów Święta Konstytucji w Darłowie:

Uroczystości z okazji 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczną się o godzinie 12 w czwartek 3 maja w Kościele Mariackim mszą świętą w intencji Ojczyzny z udziałem Kompanii Reprezentacyjnych Garnizonu Darłowo i Zespołu Szkół Morskich, Pocztów Sztandarowych, samorządowych władz miasta, delegacji organizacji pozarządowych, instytucji, zakładów pracy i placówek oświatowych. O godz. 13 nastąpi przemarsz uczestników Mszy Świętej na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, gdzie odbędą się oficjalne obchody rocznicowe. Tam po powitaniu uczestników obchodów, nastąpi odegranie hymnu, przemówienia okolicznościowe i salwa honorowa. Dalej przybyłe na uroczystość delegacje złożą wiązanki kwiatów na cokole Pomnika 1000-Lecia Państwa Polskiego.

Druga już rekreacyjna część obchodów rozpocznie się o godz. 14 i odbywać się będzie w parku na Wyspie Łososiowej. Tam podczas Majowego Pikniku Rodzinnego zagra Darłowska Grupa Perkusyjna Bałtyk Darłowo. O 14:30 Marek Wysocki da koncert muzyki tanecznej, a o 16:00 - hit pikniku „Różowa Taczka" - wystapią autorzy największego przeboju programu Must Be The Music. Zarówno na uroczystości jak i piknik serdecznie zapraszamy mieszkańców Darłowa i turystów.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2012

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl