Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Siedem wieków herbu i pieczęci Darłowa

W czwartek 17 maja od godz. 1730 w Terminalu Sztuki przy ul. Kotwicznej w zachodniej części Darłówka odbędzie się otwarcie wystawy Leszka Walkiewicza - p.t. "Siedem wieków herbu i pieczęci Darłowa".

Wystawa rozpocznie się prezentacją multimedialną, podczas której dowiemy się jak powstawały i skąd się wywodziły pieczęcie i herby. Dalej prezentowane będą niektóre nigdzie niepublikowane archiwalne pieczęcie miasta i herby Darłowa.  Herb miasta Darłowo - Rügenwalde, jakim jest orłoryb wznoszący się nad dwoma rzekami wywodzi się od pieczęci synów Święcy, którzy 21 maja 1312 r. na nowo lokowali miasto zniszczone na początku XIV wieku przez wojska brandenburskie. Lokowanie Darłowa na prawie lubeckim przyczyniło się do rozwoju Darłowa, kasztelanii darłowskiej i całego regionu.

Na wystawie zobaczymy jak zmieniały się pieczęcie herb Darłowa umieszczane na budynkach budowlach świeckich i sakralnych, dokumentach, na monetach, pieniądzach papierowych, medalach, sztandarach, drukach i przedmiotach użytkowych. Na siedemset lecie II lokacji Darłowa zgromadzono siedemset herbów i pieczęci miasta Darłowo, w tym ponad dwieście w postaci wirtualnej. W dniu otwarcia wystawy wszyscy zwiedzający otrzymają gratis  52 stronicowe ilustrowane opracowanie Leszka Walkiewicza wydane przez Darłowski Ośrodek Kultury p.t. "Siedem wieków herbu Darłowa".

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2012

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl