Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Uroczyście świętowano siedemsetlecie Darłowa

Dokładnie 21 maja 2012 minęło 700 lat od drugiej lokacji miasta Darłowa. Wraz z aktem lokacyjnym rozpoczął się nowy okres w dziejach Darłowa. Ustalony wówczas kształt urbanizacyjny miasta przetrwał do dzisiaj.

Główne uroczystości związane z jubileuszem Królewskiego Miasta trwały trzy dni. Najważniejszą jednak była uroczysta akademia, jaka odbyła się 19 maja w Kościele Mariackim. Uświetnili ją swoją obecnością poseł ziemi koszalińskiej Stanisław Gawłowski - podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, a zarazem Honorowy Obywatel Miasta Darłowo, senator Piotr Zientarski, Anna Wypych - Namiotko - podsekretarz stanu w ministerstwie transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, wojewoda zachodniopomorski - Marcin Zydorowicz,  Olgierd Geblewicz- marszałek województwa zachodniopomorskiego, Honorowy Obywatel naszego miasta znany pisarz Marek Krajewski, starosta Wojciech Wiśniowski oraz wójtowie i burmistrzowie okolicznych miast i gmin, poczty sztandarowe i Kompania Honorowa ZSM. Przybyły również delegacje z Saint Doulchard we Francji, Starego Hroznkova z Czech, z którymi Darłowo ma nawiązaną partnerską współpracę. W uroczystościach jubileuszowych siedemsetlecia II lokacji miasta wzięła udział kilkudziesięcioosobowa delegacja byłych mieszkańców Darłowa - Rügenwalde. Pośród uczestników akademii najliczniejsi byli jednak mieszkańcy Królewskiego Miasta Darłowo. Uroczystość rozpoczął odegrany na trąbce przez Zenona Lesnera Hejnał miasta. Akademię poprowadzili dwaj znani dziennikarze pochodzący z Darłowa: Cezary Nazarewicz - Newsweek Polska i Cezary Szewczyk z Radia Koszalin.

W przemówieniu inauguracyjnym Arkadiusz Klimowicz podkreślił historyczne znaczenie miasta i jego rozwój szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu. Rozbudowa portu, budowa nowych arterii komunikacyjnych i infrastruktury do uprawiania sportu to ważniejsze dokonania darłowskiego samorządu. Następnie włodarz miasta uhonorował wojewodę zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza specjalnie wybitym medalem na siedemsetlecie Darłowa. Z rąk wojewody i burmistrza medale otrzymali przybyli goście, a także syn ostatniego burmistrza Rügenwalde i Brygida Jeżewska. W okolicznościowych przemówieniach przybyli goście wspominali swoje związki z Darłowem i życzyli miastu i jego włodarzowi dalszych wspaniałych osiągnięć. Olgierd Geblewicz marszałek naszego województwa uhonorował pięcioro członków Klubu Pioniera Ziemi Darłowskiej Odznakami Honorowymi Gryfa Zachodniopomorskiego. W części artystycznej wystąpili z koncertami: muzyki średniowiecznej duet "Liarman" i muzyki chopinowskiej znany pianista prof. Bogdan Kułakowski rektor Gdańskiej Akademii Muzycznej.

Po akademii w pochodzie na czele, którego jechał konno król Eryk i jego Cecylia maszerowali rycerze królewskiej mości, poczty sztandarowe, orkiestra i uczestnicy uroczystości. Pochód przemaszerował ulicami: Wenedów, Morską, Podzamcze i Zamkową. W bramie Zamku Książąt Pomorskich władze miasta i regionu powitał ze swą świtą ubraną w historyczne stroje Jerzy Buziałkowski dyrektor Muzeum. Tam odbyły się dalsze uroczystości, o których napiszemy osobno.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2012

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl