Echo Darłowa
W Darłowie wmurowano tablicę upamiętniającą herbacianą kiełbasę
Teewurst to typowa pomorska kiełbasa rodem z Darłowa (Rügenwalde) Kiełbasa składa się z surowego drobno mielonego mięsa wieprzowego (niekiedy wołowego) i boczku. Zmielona i przyprawiona masa pakowana jest w sztuczne porowate osłonki kiełbasiane. Następnie kiełbasy są wędzone w dymie z bukowego drewna, po czym dojrzewają przez 7 do 10 dni i wówczas nabierają specyficznego smaku. Herbaciana kiełbasa zawiera 30-40 procent tłuszczu i łatwo się rozsmarowuje na chlebie. Pierwsza wytwórnia tej kiełbasy powstała w Darłowie przy ulicy Powstańców Warszawskich 14 (dawniej Długa) już w 1834 r. Założył ją Carl Müller. Od roku 1927 nazwa, skład i proces wyrobu kiełbasy Teewurst są chronione. Potomkowie Carla Müllera w marcu 1957 wznowili produkcję herbacianej kiełbasy w Republice Federalnej Niemiec. Od tego czasu ta specyficzna smaczna kiełbasa ma wielu zwolenników.
Aby przypomnieć fakt, że Rügenwalder Teewurst wywodzi się z Darłowa burmistrz miasta Arkadiusz Klimowicz w obecności Christiana Rauffusa i jego małżonki - właścicieli firmy Rügenwalder Mühle, 20 maja na budynku, w który obecnie znajduje się zakład fotograficzny PAM-PROFIL Jarosława Strusia odsłonił wmurowaną tablicę pamiątkową ufundowaną przez miasto. Tablica z herbem Darłowa i logiem firmy posiada dwujęzyczne napisy:
„W tym domu do 1945 roku znajdowała się firma wędliniarska Rügenwalder Mühle (Darłowski Młyn) produkująca słynną Rügenwalder Teewurst (Darłowska Kiełbasę)". Właścicielowi firmy wędliniarskiej burmistrz miasta wręczył Certyfikat Członka Międzynarodowego Klubu Przyjaciół Darłowa. Podczas odsłonięcia tablicy częstowano przechodniów kanapkami z herbacianą kiełbasą.
Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2012