Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

O sybirakach opowiadali w Warszawie darłowscy gimnazjaliści

W dniach 20-22 maja 2012 w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca tegoroczną edycję programu "Opowiem Ci o wolnej Polsce", z udziałem uczniów Miejskiego Gimnazjum im. S. Dulewicza w Darłowie.

Program ma na celu zachęcanie młodych ludzi do odkrywania historii lokalnej, inicjowanie refleksji i dyskusji na temat wydarzeń, które wpłynęły na losy Polaków w XX wieku. i jest realizowany wspólnie przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.

Pod opieką nauczycieli zespoły uczniowskie wspólnie przeprowadzają projekty badawcze, w których główną rolę odgrywają rozmowy ze świadkami historii - uczestnikami wydarzeń lat 1939-1989. Młodzi pasjonaci historii zgłębiają źródła, docierają do świadków i zbierają ich relacje, dokumenty oraz fotografie. Działają również na rzecz upowszechnienia zdobytej w ten sposób wiedzy: włączają w swoje działania miejscową społeczność, redagują gazetki, przygotowują wystawy i happeningi.

Do programu przystąpiło ponad 100 szkół w Polsce. Na konferencji spotkało się 30 zespołów uczniowskich, biorących udział w tegorocznej edycji programu. Oprócz grup z Warszawy przyjechali uczniowie z całej Polski: z Wrocławia, Tuszymy, Darłowa, Góry, Sobótki, Polic, Lublińca, Radomia, Ostrzeszowa, Wieliczki, Garbowa, Ożarowa Mazowieckiego, Kłomnic, Potoku koło Krosna, Lublina, Wzdołu Rządowego, Gdańska, Częstochowy i Chmielnika. Wśród gości byli nawet uczniowie zza wschodniej granicy - ze szkoły polskiej w Żytomierzu.

Uczniowie Miejskiego Gimnazjum w Darłowie, którzy wzięli udział w tym programie po raz czwarty byli autorami projektu „Z Darłowa na Syberię", opowiadającego losy Janusza Kasperka, zesłanego wraz z całą rodziną w okolice Archangielska. W trakcie projektu uczniowie w składzie: Aleksandra Struska, Marta Wrzesińska i Piotr Dudziński pod opieką Mirosławy Prus pogłębili swoją wiedzę na temat historii obozów dla zesłańców, sytuacji Polaków na Polesiu tuż po wybuchu II wojny światowej, możliwości powrotu do ojczyzny po zakończeniu działań wojennych. Udział w konferencji, warsztaty historyczne, dyskusje na tematy przedstawiane przez innych uczestników konferencji, spotkania z uczestnikami wydarzeń z tamtych lat- to była niezapomniana żywa lekcja historii.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2012

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl