Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Wielka dawka kultury z górnej półki

Drugi dzień Bałtyckiego Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie w sobotę 14 lipca zainaugurowany został spotkaniem p.n. "Marcin Meller i jego goście". Udział w nim wzięli: Henryk Sawka, Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek.

W tym samym czasie na scenie pod latarnią morską toczył się finał konkursu muzycznego o „Bursztynowy Mikrofon", do którego zgłosiło się 78 zespołów z całej Polski, a 10 zakwalifikowało się do finału. Rywalizowały o tę nagrodę zespoły: Eden Express (Przemyśl), Fluktua (Słupsk), Fun Fire (Kraków), Grupa Projekt (Koszalin), Hatbreakers (Kraków), Jupa (Rzeszów), Kaboom (Koszalin), Milczenie Owiec (Gdańsk), TAKLoopNIE . Sumę 5000 zł i niepowtarzalną nagrodę "Bursztynowy Mikrofon" zdobył zespół TAKLoopNIE w skład, którego wchodzą muzycy ze Słupska, Gniezna, Zielonej Góry i Poznania. Dodatkowo zespół otrzymał 50 godzin do wykorzystania w studiu nagraniowym Radia Koszalin oraz dostał Nagrodę Dziennikarzy. Natomiast zespół Fluktua ze Słupska, (w którym występuje charyzmatyczna wokalistka Marta Sarsaparilla z TakLoopNie) otrzymał Nagrodę Publiczności. Organizatorem części muzycznej Festiwalu Media i Sztuka było Radio Koszalin.

Następnie odbyło się spotkanie z dziennikarzem Polityki Danielem Passentem p.n. Dobra Passa. Rozmawiali Cezary Łazarewicz i Ewa Winnicka. Daniel Passent mówił o swoich korzeniach żydowskich, o studiach w Uniwersytecie Warszawskim, w Princeton University w USA oraz na Uniwersytecie w Leningradzie, a także o początkach swojego dziennikarstwa w Sztandarze Młodych i Polityce. Daniel Passent był korespondentem podczas wojny wietnamskiej, a od wielu lat pisze znakomite felietony. Wszedł do historii światowego dziennikarstwa, gdy na początku lat 60.  zdobył prawo do publikacji pamiętników Adolfa Eichmanna-zbrodniarza hitlerowskiego, odpowiedzialnego za zagładę Żydów. Polityka była jednym z dwóch pism na świecie, które jako pierwsze je opublikowały. Daniel Passent to przede wszystkim dziennikarz i dyplomata, wieloletni felietonista tygodnika społeczno-politycznego Polityka oraz były ambasador RP w Chile, także tłumacz, satyryk i autor książek. Ze związku z poetką Agnieszką Osiecką ma córkę Agatę Passent. Po spotkaniu autor kilkunastu książek, erudyta ze znakomitą intelektualną kondycją, podpisywał ostatnio wydaną książkę p.t. "Passa".

Gdy na scenę w namiocie o wielości dużej sali gimnastycznej weszła Krystyna Janda zabrakło miejsc. W tym czasie wiało od morza i lało jak z cebra, a niektórzy stali na zewnątrz namiotu, by usłyszeć jej głos. Rozmowę z artystką zatytułowaną "Różowe Tabletki - sto twarzy Krystyny Jandy" przeprowadził Michał Olszański. Krystyna Janda absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie w teatrze zadebiutowała rolą Doriana Graya w przedstawieniu Portret Doriana Graya Johna Osborne'a oraz rolą Niny Zarzecznej w spektaklu Czajka Antoniego Czechowa. Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się w 1973 w serialu "Czarne chmury", jako dziewczyna tańcząca na chłopskim weselu.  Krystyna Janda opowiadała o swej rodzinie, początkach kariery, rolach teatralnych i filmowych o piosence "Guma do żucia" oraz o swoim teatrze. Janda grywa najczęściej postacie kobiet silnych i zdecydowanych o bogatym życiu wewnętrznym. Do najbardziej znanych należą jej role w filmach: Człowiek z żelaza, Przesłuchanie oraz Kochankowie mojej mamy. Od lat 80. gra nieprzerwanie w filmach kinowych i telewizyjnych oraz w sztukach teatralnych. Od 10 lat także reżyseruje w teatrze i telewizji. W teatrze zagrała ponad 60 ról od antyku przez Szekspira do współczesnego repertuaru teatralnego polskiego i światowego. Największym sukcesem była Medea Eurypidesa. Główne role w Shirley Valentine i Edukacja Rity zagrała ponad 400 razy. Ma w swoim repertuarze wiele monodramów, z których każdy jest sukcesem. Zagrała także około 50 ról od klasycznych do współczesnych w Teatrze Telewizji oraz tyle samo ról w filmach fabularnych. Krystyna Janda to wulkan energii, pracowitości, pomysłów, nie do pokonania przez codzienną rzeczywistość, biurokrację, indolencję i niemożność.

Janda jest jedną z ulubionych aktorek Andrzeja Wajdy. Poza "Człowiekiem z marmuru", kontynuowała współpracę z reżyserem w jego kolejnych dziełach, jak np.: Człowiek z żelaza, Dyrygent, czy Bez znieczulenia. Jest laureatką wielu nagród przyznawanych w Polsce, jak i na świecie. Za rolę w filmie Przesłuchanie otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, a za rolę w filmie Zwolnieni z życia Srebrną Muszlę w San Sebastian.  Również za rolę w filmie niemiecko-francuskim Laputa Helmy Sanders-Brahms została nagrodzona na festiwalu w Montrealu.

Gra, śpiewa, reżyseruje, pisze felietony, wydała 6 płyt i 5 książek. Wielokrotnie nagradzana, jako najpopularniejsza i najbardziej ceniona aktorka w kraju. W roku 1998 w ankiecie "Koniec wieku" przeprowadzonej przez tygodnik Polityka została wybrana do grona najwybitniejszych aktorów XX w. W 2000 r. odbyła jedną z największych tras teatralnych w historii polskiego teatru (Sto twarzy Krystyny Jandy). W ciągu dwóch miesięcy zagrała 48 spektakli. W 2005 podjęła też - wyzwanie stworzenia własnego, prywatnego teatru w Warszawie, Teatru Polonia. Jest również fundatorką i prezesem zarządu Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury.16 stycznia 2010 Fundacja Jandy świętowała otwarcie nowej sceny nazwanej Och-teatr, mieszczącej się w Warszawie przy ul. Grójeckiej w sali dawnego kina "Ochota". W 2008 zmarł jej mąż Edward Kłosiński.

Jest matką trójki dzieci: córki Marii Seweryn oraz dwóch synów, Adama i Jędrzeja Kłosińskich. Mieszka w podwarszawskim Milanówku. Pisuje felietony m.in. do magazynu Poradnik Domowy, a wcześniej także do miesięczników Pani oraz Uroda.

Wieczorem w Darłowie w kinie "Bajka" zagrała w monodramie rolę Shirley Valentine. To była uczta duchowa.

Tego dnia o Tajemnicach polskiego Londynu i Angielskim królu polskim z Ewą Winnicką rozmawiał Michał Ogórek. Rozmowa przybliżyła nam zwyczaje powojennej londyńskiej Polonii opisanej w książce reportażowej Ewy Winnickiej p.t. "Londyńczycy".

Drugiego dnia festiwalu Marcin Meller opowiadał o Gruzji.

Wieczorem odbył się panel dyskusyjny z udziałem: Małgorzaty Kidawy - Błońskiej- przewodniczącej sejmowej komisji kultury, karykaturzysty-Henryka Sawki, Seweryna Blumsztajna członka KOR i redaktora Gazety Wyborczej od 1989, Krzysztofa Dudka - dyrektora Narodowego Centrum Kultury i Cezarego Łazarewicza- dziennikarza Newsweeka. Dyskutowano o pieniądzach na przeznaczanych na kulturę zarówno przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego jak i przez samorządy. Drugą część dyskusji przeznaczono na projekty ustaw o in vitro, która to sprawa jest kością niezgody w Platformie. PO w najbliższym czasie będzie dyskutować nad wspólnym projektem ustawy w tej ważnej kwestii. Późnym wieczorem odbyła się projekcja filmu „Różyczka" w reżyserii J. Kidawy- Błońskiego. W tym samym czasie na scenie przy latarni morskiej wystąpiła Formacja Nieżywych Schabuff.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2012

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl