Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Dariusz Ławrów

Z życia codziennego Straży Miejskiej w Darłowie

Już w XIV wieku w Darłowie podobnie, jak w innych miastach i krajach utworzono straż miejską. Potrzebę taką widział również Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, w 1919 który dekretem powołał straż miejską podlegającą samorządom a nie władzom centralnym. Obecna Straż Miejska w Darłowie została utworzona 26 lutego 1993 r.

O niektórych aspektach działania Straży Miejskiej w Darłowie rozmawiam z zastępcą komendanta darłowskiej Straży Miejskiej Dariuszem Ławrów

Na ile zmian pracujecie?

Na dwie zmiany od poniedziałku do piątku w godz. 7-22, a sezonie letnim również w sobotę i w niedzielę

Dlaczego patrole strażników muszą być dwuosobowe?

Tego wymagają procedury postępowania. Chodzi też o wzajemne bezpieczeństwo funkcjonariuszy podczas podejmowania interwencji. Ponadto przy kierowaniu spraw do sądu potrzebny jest świadek zdarzenia.

Na jaką pomoc może liczyć Obywatel Darłowa i turysta od Straży Miejskiej?

Jest tego wiele, ale wyliczę kilka ważniejszych: na udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej, na zachowanie porządku i spokoju w miejscach publicznych, na udzielenie pomocy podczas niebezpiecznych sytuacji, na ujęcie sprawców powodujących wykroczenia przeciwko prawu i porządkowi, na sprawdzanie handlowców, czy mają stosowne pozwolenia prawne, na rzetelną informację dotyczącą rozmieszczenia na terenie miasta poszukiwanych instytucji, parkingów, obiektów turystycznych i innych, na szczególną opiekę nad dziećmi w miejscach publicznych i wiele innych.

Ile średnio codziennie macie zgłoszeń i czego one najczęściej dotyczą?

Średnio 5-6. Dotyczą: zanieczyszczania miejsc i wyrzucania śmieci, wandalizmu i niszczenia mienia komunalnego, kłótni sąsiedzkich i rodzinnych, nieprzestrzegania przepisów miejscowych, czy drogowych, zakłócenia spokoju, znęcania się nad zwierzętami i szereg innych.

Proszę powiedzieć o kilku ważniejszych działaniach z ostatniego okresu?

W toku naszych codziennych działań: ujęto kłusowników, dilerów narkotyków, uczestniczono w poszukiwaniach osób zaginionych, ujęto przestępców, zmniejszyliśmy ilość nielegalnych wysypisk, prowadzimy kontrole, które przyczyniają się do zmniejszenia liczby osób spożywających alkohol w miejscach publicznych. Poza tym bierzemy udział w kampaniach prozdrowotnych i edukacyjnych oraz prowadzimy monitoring osób bezdomnych.

Dziękuje za rozmowę.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 2/2013

Jakub Marczak

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl