Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 7773033, w lipcu 13270, dziś 1365; on-line: 67

Echo Darłowa

Otwarto w darłowskim zamku wystawę o Przemysławie Gosiewskim

W piątek 15 marca w sali wystaw czasowych w Zamku Książąt Pomorskich otwarto wystawę p.t. "Mój syn Przemko", poświeconą tragicznie zmarłemu Przemysławowi Gosiewskiemu.

Nas otwarcie wystawy oprócz rodziców Przemysława - Jana i Jadwigi Gosiewskich przybyli: parlamentarzyści Jolanta Szczypińska, Marek Hok, starosta powiatu sławieńskiego Wojciech Wiśniowski, samorządowcy, działacze opozycji, Solidarności, Prawa Sprawiedliwości z obszaru Pomorza Środkowego, duchowieństwo, oraz mieszkańcy miasta Darłowa. Tytuł wystawy zaczerpnięto z książki o Przemysławie Gosiewskim napisanej przez Jadwigę Gosiewską.

Przemysław Gosiewski za dwa miesiące skończyłby 49 lat. Dzieciństwo i młodość spędził w Darłowie. Tu ukończył Szkołę Podstawową nr 3 im. Żołnierza WOP i Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Był laureatem olimpiad przedmiotowych z geografii i historii. Już jako kilkunastoletni młodzieniec będąc przewodnikiem oprowadzał wycieczki po mieście i regionie, zaznajamiając turystów z historią Darłowa i Pomorza. Maturę zdał w roku 1983 i rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 1984 zawiązał się z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Uniwersytetu Gdańskiego, rok później już został jego szefem. Podczas studiów poznał Lecha Kaczyńskiego, który wykładał prawo pracy na gdańskiej uczelni, zaangażował się również we współpracę z Jarosławem Kaczyńskim i strukturami NSZZ "Solidarność". Uczestniczył w organizacji pierwszego zjazdu "Solidarności". W 2001 Przemysław został posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W lipcu 2006 Przemysław Gosiewski został przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów w randze ministra - członka RM w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
8 maja 2007 r. otrzymał z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego nominację na stanowisko wicepremiera. Pomiędzy tymi okresami był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

10 kwietnia 2010, wraz z całą polską delegacją na czele, której stał Prezydent RP Lech Kaczyński zginął w katastrofie samolotu po Smoleńskiem. Osierocił troje dzieci, z pierwszego małżeństwa z Małgorzatą Eryka i z drugiego z Beatą Kingę i Miłosza. To był wspaniały, niezwykle pracowity i szalenie zaangażowany człowiek. Dobry kolega i wspaniały syn.

Na wystawie zgromadzono pamiątki, dokumenty, zdjęcia ze wszystkich okresów życia Przemysława Gosiewskiego, łącznie z jego projektem nowej Konstytucji. Wystawę perfekcyjnie przygotowali kustosz Konstanty Kontowski i plastyczka Renata Mróz.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2013

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl