Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Wydarzenie Artystyczne w Kościele Mariackim

W niedzielę 7 kwietnia o godz. 1715 rozpocznie się wyjątkowy Koncert Wielkanocny -„Nieszpory Darłowskie", albo medytacja o Srebrnym Ołtarzu z Darłowa.

Zobaczymy i usłyszymy program muzyczno - poetycki autorstwa ks. Henryka Romanika- diecezjalnego kustosza zabytków. Premiera tego kulturalnego wydarzenia odbyła się podczas wojewódzkiej inauguracji zeszłorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. Program spotkał się z ogromnym entuzjazmem publiczności.

Ks. Henryk Romanik - duszpasterz koszalińskich środowisk twórczych, biblista, erudyta, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie i Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu jest również poetą, laureatem wielu konkursów literackich i autorem tomu poezji "Słucham", a także kolejnych pozycji książkowych ("Apokalipsa Koszalińska", "Do domu Pana", "Wpłyń na głębię. Apokryf Kołobrzeski", "Koniec świata w Iwęcinie"). Otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Słuchowisk Katolickich.

Kompozycja muzyczna do tekstów literackich, oparta na tradycji nieszporów kościelnych została opracowana w środowisku słupskim. Wykonawcami koncertu będą uczestnicy Studia Artystycznego Poezji i Piosenki z Koszalina, które jest rodzajem "szkoły artystycznej". Jej adepci zdobywają wiedzę i umiejętności z dziedziny interpretacji piosenki, wiersza, estrady i teatru.  Studiem kierują i prowadza zajęcia Ewa Czapik - Kowalewska i Rafał Kowalewski.

Organizatorem Koncertu Wielkanocnego jest Darłowski Ośrodek Kultury. Wstęp wolny
Srebrny Ołtarz Darłowski jest cennym arcydziełem sztuki barokowej związanej z Pomorzem. Powstał na zamówienie dworu książęcego w Szczecinie (Filip II) na początku XVII w., gdzie gromadzono srebrne plakiety wykonywane w Brunszwiku, Augsburgu i w innych miastach europejskich według rysunków najwybitniejszych mistrzów epoki.   Srebrne plakiety oprawione w hebanowej szafie ołtarzowej przez księżnę Elżbietę zdobiły w latach 1638 - 1805 kościół zamkowy. Następnie w latach 1806-1945 ołtarz znajdował się w Kościele Mariackim.  Było w nim 27 plakiet srebrnych o tematyce biblijnej, umieszczonych w retabulum zasłanianym w pokrytej hagiograficznymi malowidłami ze scenami Zwiastowania i Narodzenia, z obrazami Madonny z Dzieciątkiem i św. Elżbiety, czterema Ewangelistami i aniołami. Wieńczącym motywem ołtarza jest plakieta z królem Dawidem w anielskiej glorii, której elementem jest partytura z zapisem barokowej niedawno odczytanej melodii. Z zawieruchy wojennej uratowano jedynie 8 srebrnych reliefów, które są eksponowane w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, a powinny się znajdować razem z hebanową szafą w Darłowie w Zamku Książąt Pomorskich. Społeczeństwo miasta Darłowa dawno by przywróciło jego pierwotny wygląd fundując utracone srebrne reliefy.

 

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 4/2013

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl