Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Wyjątkowy Recital Poezji Śpiewanej

Wieczorem w niedzielę 7 kwietnia w Kościele Mariackim odbył się wyjątkowy Koncert Wielkanocny zatytułowany„Nieszpory Darłowskie", albo medytacja o Srebrnym Ołtarzu z Darłowa.

Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy program muzyczno - poetycki napisany specjalnie na siedemsetlecie drugiej lokacji miasta Darłowa. Autorem poetyckiego tekstu jest ks. Henryk Romanik- diecezjalny kustosz zabytków. Kompozytorem muzyki jest Rafał Kowalewski. Premiera tego niebywałego wydarzenia odbyła się podczas wojewódzkiej inauguracji zeszłorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Ks. Henryk Romanik - duszpasterz koszalińskich środowisk twórczych, biblista, erudyta, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie i Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu jest również poetą, laureatem wielu konkursów literackich i autorem tomu poezji "Słucham", a także kolejnych pozycji książkowych ("Apokalipsa Koszalińska", "Do domu Pana", "Wpłyń na głębię. Apokryf Kołobrzeski", "Koniec świata w Iwęcinie"). Otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Słuchowisk Katolickich.

Inspiracją do napisania „Nieszporów Darłowskich" było arcydzieło sztuki barokowej związane z Darłowem i Pomorzem. Był nim Srebrny Ołtarz Darłowski, który przez 308 lat służył mieszkańcom Darłowa.

Kompozycja muzyczna do tekstów literackich, oparta na tradycji nieszporów kościelnych została opracowana przez wokalistę, pianistę, kompozytora, aranżera i pedagoga Rafała Kowalewskiego, który osobiście poprowadził Wielkanocny Koncert. Wykonawcami Nieszporów byli absolwenci Studia Artystycznego Poezji i Piosenki z Koszalina, które jest szkołą artystyczną Jej adepci zdobywają wiedzę i umiejętności z dziedziny interpretacji piosenki, wiersza, estrady i teatru.  Studiem kierują i prowadza zajęcia Ewa Czapik - Kowalewska i Rafał Kowalewski.                                                                         Organizatorem Koncertu Wielkanocnego był Darłowski Ośrodek Kultury. Zaprezentowane Nieszpory Darłowskie spotkały się z ogromnym entuzjazmem licznie zgromadzonej publiczności. To była prawdziwa uczta duchowa. Owacjami nagrodzono zarówno ks. Henryka Romanika jak i cały zespół wokalno muzyczny.

Srebrny Ołtarz Darłowski jest cennym arcydziełem sztuki barokowej związanej z Darłowem i Pomorzem. Powstał na zamówienie szczecińskiego księcia Filipa II na początku XVII w. Plakiety do Srebrnego Ołtarza wykonano w oparciu o rysunki słynnego holenderskiego malarza i rytownika Hendrika Goltziusa, a wykonali je najwybitniejsi mistrzowie epoki.

Srebrne reliefy oprawione w hebanowej szafie ołtarzowej przez księżnę Elżbietę zdobiły w latach 1638 - 1805 kościół zamkowy. Następnie w latach 1806-1945 ołtarz znajdował się w Kościele Mariackim.  Było w nim 27 plakiet srebrnych o tematyce biblijnej, umieszczonych w retabulum zasłanianym w pokrytej hagiograficznymi malowidłami ze scenami Zwiastowania i Narodzenia, z obrazami Madonny z Dzieciątkiem i św. Elżbiety, czterema Ewangelistami i aniołami. Wieńczącym motywem ołtarza była plakieta z królem Dawidem w anielskiej glorii, której elementem jest partytura z zapisem barokowej niedawno odczytanej melodii. Z zawieruchy wojennej uratowano jedynie 8 srebrnych plakiet, które są eksponowane w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, a powinny się znajdować razem z hebanową szafą w Darłowie w Zamku Książąt Pomorskich. Społeczeństwo miasta Darłowa dawno by przywróciło jego pierwotny wygląd fundując utracone srebrne reliefy.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 4/2013

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl