Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Znakomity Koncert Młodzieżowej Orkiestry Białoruskich Instrumentów Narodowych w darłowskiej Gertrudzie

W ramach 47 Międzynarodowego Festiwalu Organowego  w kościele Św. Gertrudy w Darłowie 15 sierpnia odbył się koncert organowy włoskiego wirtuoza Mario Ciferri z Bari  i wyjątkowej Młodzieżowej Orkiestry Białoruskich Instrumentów Narodowych z Mińska.

W pierwszej części koncertu na organach grał po mistrzowsku Mario Ciferri rodem z Włoch. Usłyszeliśmy cały wachlarz najlepszych europejskich utworów muzyki organowej od XVI po XX wiek. Ten błyskotliwy artysta, koncertujący w całym świecie przybliżył darłowianom włoską muzykę organową oraz arcydzieła baroku i klasyki.

W drugiej części koncertu wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Białoruskich Instrumentów Narodowych. Grało w niej m.in.  17 cymbalistek, kilkunastu akordeonistów i harmonistów, oraz muzycy grający na bałałajce basowej, instrumentach perkusyjnych i na gitarze. Młodzieżowa Orkiestra Białoruskich Instrumentów Narodowych jest wyjątkowym zjawiskiem w narodowej kulturze muzycznej Białorusi. Początki zespołu sięgają lat 30-tych XX wieku. Obecnie kierownikiem i dyrygentem zespołu jest absolwent Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej - Sergiusz Gładki. Repertuar orkiestry jest niezwykle różnorodny. Szczególne miejsce zajmują opracowania arcydzieł światowej klasyki muzycznej oraz oryginalne dzieła oparte na białoruskim folklorze. Wyjątkowe miejsce mają tu utwory białoruskich kompozytorów: Eugeniusza Glebowa, Giennadija Jermoczenkowa, Wiaczesława Kuzniecowa, Walerego Gołowkom, Wiktora Łyskowca. Orkiestra  Cymbałowa z Białorusi pod batutą Sergiusza Gładkiego wykonała utwory m.in. Piotra Czajkowskiego, Aleksandra Borodina, Modesta Musorgskiego. Zgodnie z tegoroczną ideą koszalińskiego festiwalu nie zabrakło polskiego akcentu, był to Mazur z opery "Halka" Stanisława Moniuszki oklaskiwany na stojąco przez publiczność. Przybyli liczni widzowie dziękowali władzom miasta i proboszczowi parafii ks.  Eugeniuszowi Gnibbie za możliwość bezpłatnego uczestnictwa w całym cyklu tegorocznego Festiwalu Organowego.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 8/2013

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl