Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Będzie remontowana armatorska kamienica

W narożu ulic Powstańców Warszawskich i Rynkowej znajduje się wpisana do rejestru zabytków kamienica dawnych właścicieli największej floty żaglowców na Pomorzu. Jest to jedna z najbardziej okazałych kamienic w Darłowie wzniesiona w 1604 r. Przebudowano ją w stylu późnobarokowym w 1793, a następnie w XIX wieku. Okres budowy i przebudowy potwierdza wmurowana tablica z datami i nieotaklowanym żaglowcem.  Kamienica należała do rodziny Hemptenmacherów jednych z największych armatorów żaglowców na Bałtyku. Byli oni właścicielami 52 statków żaglowych w drugiej połowie XIX wieku. Teraz szczególnie elewacja kamienicy szpeci całą starówkę.

W tej sprawie w siedzibie darłowskiego ratusza 23 sierpnia doszło do spotkania władz miasta Darłowa z mieszkanką Niemiec, która za pośrednictwem Niemiecko - Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, chce wspomóc remont tej kamienicy. W spotkaniu udział wzięli: zastępca burmistrza Elżbieta Karlińska, przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Grosz, Marcin Górski współwłaściciel pracowni projektowej architektoniczno- konserwatorskiej z Warszawy, Szymon Krawczuk i Roman Dudziński zarządca i pracownik techniczny miejscowej Wspólnoty Mieszkaniowej, Ewa Stanecka - zachodniopomorski wojewódzki konserwator zabytków, Peter Schabe, dyrektor Niemiecko - Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, Beata Makowska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Janusz Nekanda Trepka - ekspert architektury zabytkowej, Maria Witek, z-ca dyrektora Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Fundatorka zapewnia, że na cele remontowe kamienicy przekaże sto tysięcy euro. Jest to jednak za mała kwota na przeprowadzenie kapitalnego remontu armatorskiej kamienicy i przywrócenie temu zabytkowi dawnego wyglądu oraz wartości artystyczno-historycznych.

Dr inż. arch. Marcin Górski opracował już inwentaryzację obiektu. Wynika z niej, że remontowi musi być poddana nie tylko elewacja, ale również, dach, komin, rynny, więźba dachowa, stolarka zewnętrzna i wewnętrzna oraz podwórze. Na spotkaniu zastępca burmistrza Ewa Karlińska zadeklarowała pomoc w odremontowaniu zabytkowej kamienicy. Miasto zajmie się remontem podwórka i usunięciem szamba.

Szczegółowa dokumentacja remontowa wraz z kosztorysem zostanie sporządzona na przełomie roku 2013/2014. Umożliwi ona etapowe przeprowadzenie prac konserwacyjno- remontowych. W pierwszym etapie zostanie wyremontowana elewacja zewnętrzna. Renowacja kamienicy jest pokłosiem obchodów siedemsetlecia miasta Darłowa. Wówczas tak jak i dzisiaj odwiedziła nasze miasto Ute Kranitzki - żona nieżyjącego już krewnego byłych właścicieli kamienicy i zdeklarowała się w obecności burmistrza miasta udzielić wsparcia finansowego w odnowieniu zabytku.  Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej już obecnie na remont kamienicy pozyskał z Funduszy Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej kwotę 49.900 zł. Jeżeli stosownymi kwotami wesprą remont zabytku Urząd Marszałkowski oraz Powiat sławieński, wówczas na pewno armatorska kamienica będzie perełką darłowskiej starówki.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 8/2013

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl