Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 9350707, w lutym 40301, dziś 125; on-line: 3940

Echo Darłowa

Dzika Kaczka w darłowskim teatrze

Darłowski Teatr Komedii przy DOK-u 28 stycznia w kinie Bajka wystawił sztukę norweskiego dramaturga p.t. Dzika kaczka.

Dzika kaczka jest dramatem społeczno - obyczajowym Henryka Ibsena wciąż poruszającym sercem człowieka. Jej premiera odbyła się 9 stycznia 1885 w Bergen. Spektakl odniósł sukces. Bohaterką dramatu jest Hedvig - (Jadwiga), córka Hjalmara i jego żony Giny. Większość akcji dzieje się domu, gdzie znajduje się mieszkanie, fotograficzne atelier, wolny pokój, oraz strych pełen ptactwa, w tym dzika kaczka. Do domowników należy Ekdal, były wojskowy i więziony za niepopełnione czyny. Losy osób występujących w dramacie są połączone. Gina była kiedyś gospodynią u Werlego. Pewnego dnia syn Werlego o imieniu Gregers przychodzi do ojca na obiad. Odkrywa, że Gina była kiedyś kochanką jego ojca i to z jego inicjatywy Gina i Hjalmar pobrali się i korzystali z pomocy finansowej starego Werlego.  Gregoria (wcieliła się w rolę Gregersa) uważa, że Gina i Hjalmar nie powinni żyć w kłamstwie. Cechuje ją chorobliwe, obsesyjne umiłowanie prawdy. Wyjawia Hjalmarowi, co kiedyś łączyło Ginę z jego ojcem. Od tego momentu do spokojnej, kochającej się rodziny wkrada się ból, nienawiść, rozpacz i łzy. Hjalmar (Paweł Kozłowski) zaczyna gardzić żoną, ale najbardziej chce się dowiedzieć, czy Jadwiga  jest jego córką. Gina mówi, że nie wie, ale można domyślać się, że niepewność Hjalmara jest jak najbardziej uzasadniona.

Hjalmar jest zrozpaczony, w efekcie odtrąca Jadwigę, dla której miłość ojca była niezwykle ważna. Jadwiga pragnie udowodnić ojcu jak bardzo jest dla niej ważny, jak bardzo go kocha. Za radą Gregorii, która świetnie gra Katarzyna Szwedo postanawia zabić żyjącą na strychu, ukochaną dziką kaczkę. Lecz dziewczynka zamiast do kaczki strzela do siebie. Samobójstwo? A może niewprawne manipulowanie bronią? Jadwiga umiera. Jej rodzina nie może otrząsnąć się z rozpaczy. Cóż, prawda jest wielką, pozytywną wartością, ale czasem lepiej, aby nigdy nie ujrzała światła dziennego. W tym przypadku wyrządziła ogromne zło, a najbardziej ucierpiało niewinne dziecko.  Jedynie  Gregoria była zadowolona z przebiegu wypadków Dramat Ibsena jest wciąż aktualny.

W główne postacie sztuki Ibsena wcielili się Monika Krzewińska Magdalena Gilewska, Alicja Głodowska, Alex Włodarczyk, Katarzyna Szwedo, Wojciech Grochowiak, Paweł Kozłowski. Spektakl reżyserował Paweł Kozłowski, scenografią zajął się Michał Żłobecki Należy się cieszyć, że amatorski teatr wziął się za ambitny repertuar i właściwie oddał atmosferę sztuki, w formie etiudy teatralnej. Oprócz już wcześniej wymienionych artystów bardzo dobrze swoje role zagrali Matka Gregorii - Alicja Głodowska, grający Edkala - Alex Włodarczyk i Jadwiga- Monika Krzewińska.  Największe brawa należą się reżyserowi sztuki i zarazem aktorowi Pawłowi Kozłowskiemu.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 1/2014

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl