Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Genowefa Klingiert wyróżniona medalem Boya Żeleńskiego

Na XII Krajowym Zjeździe Towarzystwa Kultury Świeckiej, który obradował 24 maja w Warszawie, zasłużoną działaczkę tego stowarzyszenia Genowefę Klingiert z Darłowa odznaczono medalem Tadeusza Boya Żeleńskiego.

Obrady XII Zjazdu Krajowego Towarzystwa Kultury Świeckiej zbiegły się z 45. rocznicą Zjazdu Zjednoczeniowego, na którym 28 kwietnia 1969 r., dotychczas oddzielnie działające dwa stowarzyszenia świeckie - Stowarzyszenie Ateistów i Wolnomyślicieli oraz Towarzystwo Szkoły Świeckiej powołały do życia Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej. Towarzystwo Kultury Świeckiej (TKŚ) im. Tadeusza Kotarbińskiego  utworzono w 1992 roku na bazie dawnego  Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej (TKKŚ). Stowarzyszenie zrzesza ludzi o różnych poglądach politycznych, społecznych i filozoficznych, zespolonych wspólnotą wartości humanistycznych, racjonalistycznych i świeckich. Głównym celem statutowym Towarzystwa jest współkształtowanie kultury narodowej, a zwłaszcza jej wartości humanistycznych, racjonalistycznych i świeckich. Członkowie i aktywni sympatycy stowarzyszenia uznają za nadrzędne: dialog społeczny oraz czynny sprzeciw wobec postaw fanatyzmu, ksenofobii i rasizmu, równość praw obywateli oraz ich obrona przed wszelką dyskryminacją, neutralność światopoglądową i polityczną państwa oraz mediów publicznych.

Towarzystwo jest zrzeszone w Międzynarodowej Unii Humanistycznej i Etycznej. Zjazd dokonał oceny działalności ruchu w minionej kadencji oraz odniósł się do obecnej sytuacji w kraju i na świecie.

Od wielu lat aktywnie działają w radzie koszalińskiej TKŚ Darłowianie Genowefa Klingiert i Zbigniew Stańczak. Członek Rady Krajowej TKŚ Genowefa Klingiert na tegorocznym zjeździe na przykładzie Darłowa omówiła świeckie obrzędy i ceremonie jak np. śluby cywilne w zamku lub na kutrze, czy  jubileusze pożycia małżeńskiego.

Nowym prezesem TKŚ został prof. dr hab. Uniwersytetu Warszawskiego Paweł Kozłowski. Tytuł honorowego prezesa TKŚ przyznano prof. dr hab. Jerzemu J. Wiatrowi.  Grupa zasłużonych osób związanych z organizacją otrzymała odznaczenia i wyróżnienia TKŚ Genowefę Klingiert uhonorowano medalem Tadeusza Boya Żeleńskiego za krzewienie bliskich ruchowi wartości humanistycznych, racjonalistycznych i świeckich.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2014

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl