Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Potrójne złote gody

Podczas 57. w tej kadencji sesji Rady Miejskiej w Darłowie 30 października miała miejsce szczególna uroczystość wręczenia Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie następującym trzem parom obchodzącym pięćdziesięciolecie małżeństwa: Janinie i Franciszkowi Grykień, Annie i Ryszardowi Lendo, Janinie i Wojciechowi Więckowskim.

Na początku obrad 57. Sesji Rady Miejskiej w ratuszu Arkadiusz Klimowicz - burmistrz Darłowa uhonorował trzy pary małżeńskie Medalami Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Otrzymali je: Janina i Franciszek Grykień, Anna i Ryszard Lendo.

Janina i Franciszek Grykień, wraz ze swoimi rodzicami przybyli do Darłowa w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Pochodzą z Ziemi Nowogródzkiej, rdzennych ziem Rzeczypospolitej Polskiej. Tam władze sowieckie skonfiskowały im majątki. Ojciec Franciszka - Bronisław w 1945 roku tylko za to, że był Polakiem wyrokiem Trybunału Wojennego NKWD został skazany na 10 lat radzieckich łagrów i 5 lat pozbawienia praw obywatelskich. Po 10 latach morderczych łagrów jako repatriant opuścił Związek Sowiecki i przybył do Darłowa. Kilka lat później w ramach łączenia rodzin do Darłowa przybyli pozostali członkowie jego rodziny. W Darłowie Janina i Franciszek rozpoczęli nowe, wspólne życie. Ślub zawarli 9 lutego 1964 w miejscowym Kościele Mariackim. Franciszek pracował ponad 20 lat w Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich „Kuter". Za ofiarną i sumienną pracę był wielokrotnie nagradzany, w tym Srebrną Odznaką Zasłużonego Pracownika Morza. Janina przez kilkanaście lat pracowała w Państwowym Domu Dziecka, a później zajęła się wychowaniem własnych dzieci. Obecnie małżonkowie odpoczywają na zasłużonej emeryturze. Mają trzy córki, czworo wnucząt i jedną prawnuczkę. Stworzyli dom, w którym wychowali dzieci w poszanowaniu wartości, tradycji, kultury i historii. Dom otwarty dla drugiego człowieka.

Anna i Ryszard Lendo zawarli związek małżeński w Darłowie 5 kwietnia 1964 roku. Ryszard Lendo urodził się w roku 1941 w Nożewie powiat Ostrołęka. Anna z domu Lichocka urodziła się w roku 1945 w Górze Kalwarii. Do Darłowa sprowadziła się wraz z rodzicami w roku 1958. Franciszek w roku 1962 został powołany do odbycia służby wojskowej w Darłowie. Tu oboje poznali się, a rok później wzięli ślub. Po wojsku Ryszard rozpoczął pracę w PP i UR „Kuter" w Darłowie, jako rybak. Tam pracował aż do emerytury. Anna po odchowaniu dzieci rozpoczęła pracę w zakładzie obuwia „Alka" w Darłowie, gdzie pracowała do osiągnięcia emerytury. Jubilaci wychowali dwie córki. Mają trzy wnuczki i jednego wnuka.

Janina i Wojciech Więckowscy związek małżeński zawarli w Świdniku 27 października 1964. Janina domu Śmiałkowska urodziła się w 1945 roku w Lublinie. Wojciech urodził się w roku 1941 w Duninowie Dużym kolo Płocka. W 1965 przyszedł na świat ich syn Sławomir, a w 1968 syn Mariusz. W roku 1969 przeprowadzili się do Darłowa. Janina podjęła pracę w Przedsiębiorstwie  Konserwacji Urządzeń Wodnych i Melioracyjnych, w którym pracowała do przejścia na emeryturę w roku 2000. Wojciech podjął pracę w Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich "Kuter" w Darłowie.  Do roku 2004 jako rybak, a następnie rozpoczął własną działalność gospodarczą wraz z synem Sławomirem. W wigilię 24 grudnia 2013  po przebyciu ciężkiej choroby zmarł ich syn Sławomir. Syn Mariusz do chwili obecnej pracuje w Jednostce Wojskowej w Darłowie. W swoim życiu doczekali się dwojga wnucząt Darii studentki drugiego roku filologii angielskiej na UMCS w Lublinie i Łukasza ucznia trzeciej klasy I LO im Dubois w Koszalinie.

Złote Gody, to jubileusz szczególny. Wspólnie przeżyte 50 lat to dowód na istnienie wierności, miłości, wzajemnego zrozumienia oraz istoty związku małżeńskiego. To wzór i piękny przykład dla młodych pokoleń wstępujących w związki małżeńskie. Taka rocznica ślubu to wzruszająca uroczystość. Ożywają wspomnienia, wracają chwile i obrazy mieniące się swoistym blaskiem. Za zgodność pożycia małżeńskiego oraz trud włożony w stworzenie i pielęgnowanie podstawowej komórki społecznej, jaką jest rodzina. Jubilatów uhonorowano nadanymi przez Prezydenta RP Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. W trakcie uroczystości jubilaci otrzymali kwiaty i listy gratulacyjne oraz wiele życzeń od burmistrza i członków rodziny.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 10/2014

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl