Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Ryby o smaku Uni

Polskie stanowisko dotyczące warunków przystąpienia do Unii Europejskiej w obszarze rybołówstwa zostało formalnie złożone przed końcem grudnia 1999r. Polska akceptuje acguis communautaire w obszarze rybołówstwa, czyli ogół przepisów unijnych, stanowiących Wspólną Politykę Rybacką.
Głównymi elementami polskiego stanowiska negocjacyjnego są:
  • zobowiązanie się do utrzymania równowagi między wydajnością biologiczną zasobów a przesłankami socjalnymi i ekonomicznymi (opłacalnością) w ich eksploatacji
  • uzyskiwanie pomocy UE w modernizacji procesów połowów i przetwórstwa oraz we wspieraniu społeczności regionów zależnych od rybołówstwa
  • ochrona polskich obszarów morskich oraz posiadanych uprawnień w ramach wspólnego dostępu do zasobów rybnych Bałtyku
  • włączenie śledzi i szprotów bałtyckich do wykazu ryb objętych mechanizmem interwencji rynkowej UE
  • przejęcie przez UE zagranicznych zobowiązań Polski wynikających z dwustronnych lub wielostronnych umów regulujących eksploatację zasobów rybnych.

Wspólna polityka rybacka jest odpowiednio dostosowana do zmian w stanie zasobów rybnych oraz potrzeb ekonomicznych i socjalnych społeczności, przemysłu i konsumentów.
W dłuższym okresie czasu będzie musiało nastąpić istotne zmniejszenie stanu floty. Planuje się wstępnie redukcję floty kutrowej o ponad sto jednostek oraz modernizację kutrów i łodzi przybrzeżnych
Wydaje się, że liczba zakładów przetwórstwa rybnego ulegnie zmniejszeniu. Niektóre, szczególnie małe, nie będą w stanie ponieść ogromnych kosztów dostosowań. Jednakże, członkostwo w UE otwiera nowe korzystne możliwości dostępu do rynku UE, obejmującego 400 milionów konsumentów. Ochrona rybaków wód przybrzeżnych i zalewowych ma wysoki priorytet w polskiej polityce strukturalnej. Większość krajów członkowskich UE zarezerwowała eksploatację strefy przybrzeżnej do 12 mil morskich wyłącznie dla rybołówstwa narodowego.
Wiele mówi się o pomocy UE dla sektora rybołówstwa m.in. na takie cele jak redukcja i modernizacja floty, interwencja rynkowa, przetwórstwo i marketing czy też badania i środowisko.
Niby wszyscy chcemy do Unii ale pojawia się coraz więcej znaków zapytania i dziwnych decyzji. Mówiąc o różnego rodzaju funduszach nikt nie mówi, czy nasz rząd będzie miał pieniądze na uruchomienie programów? (najpierw trzeba włożyć pieniądze a Unia może zrefundować do 75%). No i z najnowszych danych: na starcie odrzucono nam śledzie i szproty oraz dopuszczono na nasze łowiska zagranicznych armatorów z dniem naszego wejścia do Unii ! A jaki naprawdę końcowy smak będzie miała nasza ryba w Unii?

 

Tomasz Bobin
Darłowo, ED 5/2002

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl