Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Jest decyzja rządowa w sprawie utworzenia Darłowskiej Podstrefy Ekonomicznej

W środę 7 stycznia na posiedzeniu Rządu z udziałem Premier Ewy Kopacz została podjęta decyzja o utworzeniu w Darłowie Podstrefy Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wiele miesięcy starań Arkadiusza Klimowicza -burmistrza Darłowa o utworzenie miejscowej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyniosło efekt. Starania darłowskiego samorządu poparła rada miejska, samorząd województwa zachodniopomorskiego i minister gospodarki. Darłowska podstrefa będzie działać w ramach Słupskiej Strefy Ekonomicznej. Lada dzień w Dzienniku Ustaw ukarze się w tej sprawie Rozporządzenie Rady Ministrów.

Darłowska podstrefa ma do wykorzystania blisko 19 hektarów terenów pod inwestycje. Znajdują się one w trzech kompleksach. Główne tereny przylegające do portu wewnętrznego położone są na południe i zachód od elewatorów zbożowych i biegną równolegle do rzeki Wieprzy, aż do ujścia do niej rzeki Grabowej. Obejmują one powierzchnie 16,3 ha. Ten wyjątkowo atrakcyjny obszar umożliwia potencjalnym inwestorom bezpośredni transport morski towarów. Drugi kompleks o powierzchni 1,4 ha znajduje się przy ulicach Kolejowej i gen. Sowińskiego. Trzeci kompleks o powierzchni 0,9ha znajduje się przy ul. Przemysłowej. Wszystkie te kompleksy leżą bardzo blisko budowanej obecnie nowoczesnej drogi dojazdowej do portu. Miasto Darłowo korzystając z funduszy unijnych modernizuje port i w ten sposób daje szczególne szanse rozwoju inwestorom i biznesowi, którzy planują zająć się eksportem lub importem wszelkiego rodzaju dóbr.

Darłowska podstrefa ekonomiczna działać będzie, co najmniej do 2026 roku. Wszelkie starania o otwarcie firmy na jej obszarze należy przeprowadzać za pośrednictwem Słupskiej Strefy Ekonomicznej, którą zarządza Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która w imieniu Ministra Gospodarki wydawać będzie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Podstrefy „Darłowo". PARR S.A wspólnie z Miastem Darłowo organizować będą i przeprowadzać przetargi łączne mające na celu wyłonienie przedsiębiorców, którzy nabędą nieruchomość w Podstrefie „Darłowo" oraz uzyskają zezwolenie uprawniające do zwolnień podatkowych. Zezwolenia będą udzielane w oparciu o rozporządzenie Rady Ministrów o pomocy publicznej. Ze strefy ekonomicznej może korzystać każdy, którego działalność gospodarcza jest zarejestrowana w Polsce oraz zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Przedsiębiorca musi ponieść wydatki inwestycyjne o wartości minimum 100.000 EURO, przy czym udział środków własnych musi stanowić, co najmniej 25% kosztów inwestycji. Inwestor zobowiązany jest utrzymać inwestycję i zatrudnienie przez okres minimum 5 lat w przypadku dużego przedsiębiorcy 3 lata w przypadku małego i średniego przedsiębiorcy. Biznesmeni, którzy uzyskają zezwolenie na działalność w strefie korzystać będą ze zwolnienia z podatku dochodowego oraz z podatku od nieruchomości. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Słupsku w celu uzyskania wstępnej weryfikacji projektu inwestycyjnego.

Obecność specjalnej strefy ekonomicznej to świetna okazja do rozwoju gospodarczego regionu. Powstanie strefy ekonomicznej wiąże się z lokalizacją nowych inwestycji oraz z tworzeniem tak bardzo potrzebnych nowych miejsc pracy. Ponadto, z doświadczenia wiemy, że rozwija się również biznes okołostrefowy, tzn. rozwijają się przedsiębiorcy, którzy współpracują z firmami strefowymi, co również skutkuje powstaniem nowych miejsc pracy.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 1/2015

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl