Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Dzień darłowskiego bibliotekarza i bibliotek

W poniedziałek 11 maja 2015 w darłowskim ratuszu odbyła się miła uroczystość obchodów Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie skierowane pierwotnie tylko do bibliotekarzy stało się świętem rozpoczynającym 8 maja Tydzień Bibliotek, podczas którego książnice publiczne organizują wiele warsztatów i spotkań dla czytelników. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: „Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych". W spotkaniu z burmistrzem Arkadiuszem Klimowiczem, przewodniczącą komisji edukacji, kultury i turystyki Rady Miejskiej- Krystyną Różańską i dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej Krystyną Krakowiak udział wzięli następujący bibliotekarze: Bożena Reszka- biblioteka wojskowa Darłówko, Marta Michnik-biblioteka szkolna w Darłówku Dorota Adryańczyk- biblioteka szkolna SP nr 3 Joanna Gawrońska- biblioteka szkolna  szkoła nr 3 Danuta Szkopińska -biblioteka liceum Małgorzata Brzozowska- biblioteka gimnazjum Adela Janiczak- biblioteka gimnazjum, Sabina Łagocka- biblioteka parafialna Maria Hamerling- biblioteka szkoły morskiej Piotr Chabiera -informatyk w MBP Jolanta Szczepaniak -starszy bibliotekarz w MBP Katarzyna Worobiej- starszy bibliotekarz w MBP Izabela Wachowska -straszy bibliotekarz MBP filia Elżbieta Gagjew- emerytowany bibliotekarz MBP filia w Darłówku poza tym stażystka Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w Szczecinie Agnieszka Polska. Wszyscy zostali uhonorowani dyplomami i kwiatami.  Odrębne wyróżnienia dostali najmłodsi i dorośli, a jednocześnie najlepsi Czytelnicy. Z wielkim zainteresowaniem i uwagą obejrzeli wszyscy ciekawą prelekcję multimedialną o działalności Biblioteki w Szkole Podstawowej nr 3, którą kieruje Dorota Adryańczyk. Z okazji Dnia Bibliotekarza SP nr 3 wydala broszurkę zatytułowaną „Książka i biblioteka w poezji uczniowskiej".

Arkadiusz Klimowicz podziękował za pracę i misję, jaką czynią bibliotekarze w naszej darłowskiej społeczności. Ojciec miasta pytał przybyłych, co można zrobić, aby czytelnictwo się rozwijało?. Mimo szerokiego korzystania z Internetu nie jest to kres papierowej książki. W ostatnich latach nie spełniły się czarne wizje, a nawet zauważa się renesans czytelnictwa. Misją publicznych bibliotek jest rozpoznawanie, rozwijanie i zaspakajanie określonych potrzeb czytelniczych i informacyjnych, upowszechnianie kultury i czytelnictwa, poprzez udostępnianie: książek, czasopism, audiobooków oraz innych materiałów bibliotecznych na różnych nośnikach z uwzględnieniem powszechnego i bezpłatnego dostępu do Internetu mieszkańcom Darłowa. Ważnym zadaniem biblioteki jest także edukacja i przygotowanie małych dzieci do wczesnych kontaktów z książką, biblioteką i Internetem. Misją Biblioteki jest również pomoc w rozwijaniu umiejętności samokształcenia uczniów oraz otaczanie opieką użytkowników niepełnosprawnych i życzliwe traktowanie wszystkich użytkowników korzystających z szerokiej oferty Bibliotek.

Podczas dyskusji bibliotekarze zwracali uwagę na konieczność zwiększenia liczby czasopism w czytelni MBP. Obecne 10 tytułów to za mało podkreślała Izabela Wachowska. Burmistrz Darłowa zapowiedział, że w krotce rozpoczną się prace studyjne na temat budowy siedziby MBP i że będą one konsultowane z gronem bibliotekarzy. Z danych statystycznych wynika, że darłowskie biblioteki w swoich zasobach mają blisko 100 tysięcy woluminów, zatem na jednego Darłowianka przypada ponad 7 książek. Nie wszyscy wiedzą, że Parafia MB Częstochowskiej posiada w swej bibliotece ponad 4800 tomów i czynna jest w piątki od 17-19, powiedziała nam szefowa Caritasu Sabina Łagocka.

Na zdjęciach oprócz bibliotekarzy wyróżnione dzieci: Julian Juśko, Mateusz Król, Agata Piłat wszyscy ze SP nr 3 i dorośli: Apolonia i Edward Kaczyńscy, Elżbieta Wolant, Bożena Czubek, Teresa Małecka.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2015

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl