Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Konsultacje z darłowskim środowiskiem rybackim w sprawie budowy morskich farm wiatrowych

W świetlicy rybackiej w Darłówku Zachodnim 15.05.2015 odbyło się pierwsze z cyklu spotkań konsultacyjnych przedstawicieli grup rybackich z inwestorem - firmą Polenergia Bałtyk III, planującym budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk Środkowy III.  Inwestycja ma składać się maksymalnie ze 120 turbin wiatrowych oddalonych od brzegu o minimum 23 km i ma zostać uruchomiona w 2022 r. Wydano już ponad 20 pozwoleń na wznoszenie morskich farm wiatrowych, które zostaną zbudowane na obszarze położonym na północ o Ustki. Łeby i Władysławowa. Operator wydał warunki przyłączenia na 2200MW.

Spotkanie moderował przedstawiciel Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, która zorganizowała spotkanie oraz wprowadziła uczestników w ogólną tematykę morskich farm wiatrowych.

Podczas konsultacji inwestor przedstawił szczegóły projektu, a eksperci z Morskiego Instytut Rybackiego, którzy prowadzili na potrzeby inwestycji ponad roczną kampanię badawczą na obszarze planowanej inwestycji przedstawili wyniki badań i potencjalny wpływ inwestycji na ryby i rybołówstwo.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 20 przedstawicieli lokalnych grup producentów ryb oraz Zarządu Portu w Darłowie, którzy przedstawili inwestorowi i obecnym ekspertom swoje pytania i wątpliwości związane między innymi z:

 

  • możliwością przepływania przez obszar morskiej farmy wiatrowej,
  • możliwością prowadzenia połowów na obszarze farmy oraz
  • wpływem inwestycji na regionalny przemysł.

Inwestor zadeklarował, że nie będzie wnioskował o ograniczanie przepływu statków przez obszar inwestycji oraz umożliwi prowadzenie połowów, pod warunkiem stosowania narzędzi połowowych, które nie ingerują w dno z uwagi na możliwość uszkodzenia kabli wewnątrz farmy. Jednocześnie inwestor wyraził swoją otwartość na uzgodnienia, zaznaczył jednak, że inwestycja wciąż jest na wczesnym etapie realizacji i konkretne ustalenia będą możliwe dopiero jak znany będzie ostateczny kształt inwestycji (m.in. ostateczna liczba turbin oraz ich rozstawienie) oraz będzie możliwość dokładnego i akceptowalnego przez wszystkie strony wyliczenia ewentualnych strat dla rybołówstwa.

Oprócz oddziaływań na rybołówstwo zaznaczono również kwestie przyszłych zleceń dla polskiego przemysłu w zakresie, jakie może przynieść morska energetyka wiatrowa. Przytoczono przykład z Francji, w której przepisy wymuszają lokalizowanie zakładów produkcyjnych komponenty turbin wiatrowych na terenie tego kraju. Takie rozwiązania są również możliwe do wykorzystania w Polsce. Podczas dyskusji rybacy i armatorzy kutrów rybackich zwracali uwagę na konieczność opracowania nowego raportu, jakie straty poniesie rybołówstwo związku z budową morskich farm wiatrowych oraz na rekompensaty, jakie powinni otrzymać rybacy.

Pełne nagranie z dyskusji będzie ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych na stronie projektu www.baltyk3.pl.

Organizatorzy spotkania - Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej - zachęcała także środowiska rybackie do aktywnego uczestnictwa w konsultacjach społecznych, które będą organizowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku w ramach procedury uzyskiwania decyzji środowiskowej. Podobne spotkania konsultacyjne ze rybakami odbędą się niebawem w Łebie i Ustce, a wnioski ze wszystkich spotkań zostaną przekazane środowiskom rybackim i udostępnione na stronie inwestycji (www.baltyk3.pl)

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2015

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl