Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Ukazał się 11 numer Darłowskich Zeszytów Naukowych

W październiku 2015 ukazał się drukiem nr 11 Darłowskich Zeszytów Naukowych wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Darłowskiej. Główną część liczącej 144 strony publikacji  stanowią naukowe  referaty wygłoszone na Konferencji Naukowej zorganizowanej 25 września 2015 w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Zamku Książąt Pomorskich. Tegoroczne EDD odbywały sie pod hasłem; „Dziedzictwo utracone- dziedzictwo ocalone na obszarze ziemi darłowskiej i sławieńskiej". Patronat nad obchodami zorganizowanymi przez Muzeum i TPZD objęli starosta Wojciech Wiśniowski i burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz.

W otwierającym numer artykule językoznawca dr Andrzej Chludziński z Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku p.t. Nazwy osobowe ludzi władzy Darłowa w Liber beneficiorum Domus Corone Marie prope Rugenwold (1406-1528) uzasadnia pochodzenie nazwisk średniowiecznych mieszkańców Darłowa.

Następnie Maria Witek z Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie  i  Waldemar Witek z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w referacie p.t. „Kościoły ryglowe dawnego powiatu sławieńskiego - ocalone dziedzictwo sakralne" udokumentowali walory architektoniczne i artystyczne szachulcowych kościołów na tym obszarze.

Dorota Szymczak- kierownik działu konserwatorskiego z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku w artykule „Srebrny ołtarz darłowski - ocalone dziedzictwo Gryfitów"   przedstawiła bliskie darłowianom dzieje słynnego Darłowskiego Srebrnego Ołtarza.

Ksiądz Henryk Romanik - diecezjalny kustosz  zabytków po mistrzowsku zinterpretował malowidła i symbolikę  biblijną umieszczoną na barokowej ambonie z zamkowej kaplicy.

O tym jak funkcjonowała służba zdrowia w powiecie sławieńskim w latach 1945-1949 dowiadujemy się z referatu dr Zbigniewa Mielczarskiego. W oparciu o bogate materiały źródłowe dr Z. Mielczarski szczegółowo opisał trudną sytuację służby zdrowia i szpitalnictwa działających w Sławnie, Darłowie i Polanowie. W końcowej części publikacji zamieszczono m.in. Kronikę działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Darłowskiej i sprawozdanie z obchodów 30- lecia tego stowarzyszenia.

 

Leszek Walkiewicz
Darłowo, ED 10/2015

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl