Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Dni Darłowa 2016

Jedną z licznych uroczystości, jakie miały miejsce z okazji 704 Rocznicy Drugiej Lokacji Miasta Darłowa był „Piknik na dworcu" zorganizowany 21 maja przez Miasto Darłowo i Darłowskie Centrum Wolontariatu.

W ramach tego pikniku duże zaciekawienie wzbudziła wystawa historycznego sprzętu radiotechnicznego. Jeden z członków Klubu Łączności Delta w Darłowie Bogumił Matuszkiewicz zaprezentował unikalną kolekcję urządzeń do odtwarzania dźwięku. Obejrzeliśmy m.in. pierwsze polskie odbiorniki detektorowe i ich radiowych następców. Przypomnę, że Polskie Radio rozpoczęło regularną emisję 18 kwietnia 1926. Kolekcjoner zaprezentował również urządzenie do nadawania i przesyłania informacji za pomocą alfabetu Morsa, (czyli kropek i kresek) drogą telegraficzną. Dzięki takim urządzeniom wzywającym pomocy wysyłanym w eter uratowano ponad 700 osób z tonącego transatlantyku „Titanic" w roku 1912.

Z zaciekawieniem oglądano i słuchano fonografu, czyli jednego z pierwszych urządzeń służących do zapisu i odtwarzania dźwięku Ten poprzednik gramofonu skonstruował i opatentował w 1878 Thomas Edison. W fonografie dźwięk zapisywany jest przy pomocy igły na cylindrze zakładanym na walec napędzany początkowo korbką, później mechanizmem sprężynowym. Odtwarzanie przebiegało w analogiczny sposób. Dźwięk zapisywano rzeźbiąc igłą rowek na folii cynowej nawiniętej na stalowy walec.  Głośnikiem i mikrofonem była duża lejkowata metalowa tuba. Był tam m.in. również „białe kruki" czarnego krążka z początku XX wieku, czyli stare płyty gramofonowe.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 5/2016

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl