Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Ukazała się monografia darłowskich kościołów

Zarys dziejów Parafii Mariackiej w Darłowie (XIX i XX wiek do 1945 roku) to tytuł, monografii, która została wydana przez Wydział Humanistyczny Politechniki Koszalińskiej w roku jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Autor, pochodzący z Nowego koło Świecia jest profesorem zwyczajnym i doktorem habilitowanym Politechniki Koszalińskiej, oraz kapłanem diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej. Posiada bardzo bogaty dorobek naukowy. Potwierdzają to jego publikacje, dotyczące historii Kościoła, historii gospodarczej, historii administracji i historii sztuki. Wydał drukiem w formie książek 21 monografii naukowych oraz ponad 100 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski jest również okazją do spojrzenia w chrześcijańską przeszłość Darłowa. Pierwsza wzmianka o kościele parafialnym w Bantowie należącym do Darłowa pochodzi z roku 1223. Był to kościół pod wezwaniem Św. Wojciecha i już wtedy posiadał dwa kościoły filialne.

W monografii liczącej 310 stron autor w oparciu o liczne źródła dokumentuje życie kościelne - nie tylko ewangelickiej Parafii Mariackiej, ale również szeroko opisuje szkolnictwo, finanse i strukturę duchowieństwa ewangelickiego. Ks. prof. Lech Bończa-Bystrzycki nie ograniczył się do Kościoła Mariackiego dając szczegółowe informacje, jako znawca historii sztuki o budowie, wyposażeniu i remontach świątyni, ale zajmuje się również kościołami: Św. Gertrudy, Św. Jerzego i nieistniejącego już kościoła Św. Mikołaja - patrona rybaków. Widać, że publikacja jest wynikiem żmudnej pracy, badacza archiwów i wszystkiego, co wcześniej napisano na temat dziejów darłowskiej parafii w literaturze historycznej. Książkę zamyka wykaz źródeł i obszerna literatura przedmiotu.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2016

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl