Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Paweł Krakowiak

W Darłowie będą bezpłatne badania laboratoryjne mieszkańców miasta w ramach programu Wyprzedzić raka

Jeszcze w lutym br. w Urzędzie Miejskim w Darłowie w ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego na rok 2017 zostanie podpisana umowa o udzieleniu zamówienia na wykonanie profilaktycznych badań laboratoryjnych

Ze strony miasta umowę podpisze burmistrz Darłowa, a ze strony wykonawcy Paweł Krakowiak właściciel Laboratorium Analitycznego VITA w Darłowie przy ul M.C. Skłodowskiej 32. Umowa dotyczy  prze prowadzenia  badań PSA i krwi utajonej w kale dla łącznie 500 mężczyzn.

Czym jest PSA? Antygen specyficzny dla prostaty (ang. Prostate Specific Antygen, PSA) jest białkiem wytwarzanym wyłącznie przez komórki prostaty. Proste badanie krwi pozwala zmierzyć stężenie PSA, co ułatwia wykrycie wczesnego stadium raka prostaty.   Opis badań dla mężczyzn: PSA (antygen gruczołu krokowego) jest najważniejszym markerem raka prostaty. Wzrost stężenia PSA w surowicy wywołany jest przez: raka stercza,  łagodny przerost prostaty, zapalenie gruczołu krokowego, podrażnienie  mechaniczne prostaty (zabieg chirurgiczny, biopsja, masaż gruczołu). Zaleca  się, że każdy mężczyzna po ukończeniu 50. roku życia powinien raz w roku mieć  oznaczony poziom PSA w surowicy krwi.

Kał krew utajona - jest badaniem przesiewowym w kierunku krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz zagrożenia nowotworem jelita grubego.

Od 1 marca 2017 przyjmowane będą zgłoszenia mężczyzn w Laboratorium Vita, gdzie zostanie  utworzona  lista 500 mężczyzn w wieku powyżej 40 lat, którzy nie mieli w/w badań w ostatnim roku.  Lista  będzie zawierać  m.in.: imię, nazwisko, numer PESEL. O wykonaniu badań, decydować będzie kolejność zgłoszeń, w postaci zapisania się na listę.

Wyniki badań PSA i krwi utajonej w kale zostaną przekazane elektronicznie pacjentom uczestniczącym w badaniu na podstawie kodu kreskowego, mieszczącego się na karcie potrzebnej do odbioru wyników badań.

Oprócz badań mężczyzn zostanie przeprowadzona  ankietyzacja wśród 1000 -ca mieszkanek miasta w wieku powyżej 18 roku  życia, celem wykrycia genetycznych predyspozycji do wystąpienia nowotworów, w tym raka piersi lub jajnika.  Po czym nastąpi porada genetyka dla łącznie 100 kobiet, pobranie materiału, celem wykonania badań genetycznych Genów BRCA1, CHEK2, PALB2, RECQL i selenu, które występują w nowotworach piersi i jajników,  oraz wykonanie  tych badań genetycznych w Szczecinie.

Pobranie materiału do badań genetycznych, o którym mowa  odbywać się będzie w Laboratorium VITA w Darłowie , w terminie 01.06.2017 r.-31.07.2017 r.

Ankiety, o których mowa będą dostępne w: Laboratorium Vita w Darłowie; Przychodni Rodzinnej ul. M.C. Skłodowskiej; Urzędzie Miejskim w Darłowie. Pl. Kościuszki 9, Darłowo; siedzibie Klubu Amazonek ul. Matejki 17, Darłowo; Gabinecie Ginekologicznym Jacek Domarańczyk, ul. M.C. Skłodowskiej; Gabinecie Ginekologicznym  Robert Sakała ul. M.C. Skłodowskiej; w  terminie od dnia 01.03.2017 do 30.06.2017 r.

O dalszych szczegółach badań i ankietyzacji będziemy informować w kolejnych notatkach.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 2/2017

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl