Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Spotkanie po 60. latach

Kilka dni temu Brygida Jerzewska  otrzymała telefon  z prośbą  o spotkanie z byłą mieszkanką Rügenwalde i Darłowa.  Do spotkania nauczycielki z uczennicą doszło przy kawie w hotelu Lidia, gdzie pani Vera Rosenthal z domu Pagel przyjechała na kurację rehabilitacyjną. Ojciec pani Very miał przed wojną 14 metrowy kuter, który podobnie jak i inne został zarekwirowany przez niemieckie władze na potrzeby wojskowe. Po wojnie tata  łowił ryby dla Rosjan każdorazowo pod nadzorem sowieckiego żołnierza z pepeszą.  Później pracował w sieciarni i dzielił się swym rybackim doświadczeniem z młodymi polskimi rybakami.

W domu w Darłówku zachodnim przy obecnej ulicy Władysława IV nr 17 mówi pani Vera  mieszkało oprócz rodziców i mnie jeszcze trzy moje siostry.  Po wojnie wysiedlono nas z tego domu i zamieszkaliśmy przy ul Kąpielowej, ponieważ  Darłówko zachodnie było  zamknięte i niedostępne dla Polaków i Niemców, gdyż przebywało tam rosyjskie wojsko.

W czasie wojny i po jej zakończeniu  Vera nie uczęszczała do szkoły. Dopiero od roku 1951 chodziła pieszo do szkoły podstawowej w Darłowie. Utworzono tam  Publiczną Szkołę Podstawową z Niemieckim Językiem Nauczania. Kierownikiem szkoły i nauczycielką w latach 1952- 1957 była Brygida Jerzewska, absolwentka germanistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.  W szkole która mieściła sie przy obecnej ulicy Tkackiej uczyła jeszcze Erika Hein. Początkowo brak było podręczników, ale w roku 1952 sprowadzono je z  Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD). Okazało się, że były one drukowane w Moskwie. Językiem obcym w tej placówce oświatowej  był język polski.  W szkole kształciło się w różnych okresach jednocześnie od 24 do 54 uczniów. W klasach młodszych uczono: języka niemieckiego, matematyki, rysunku, prac ręcznych, śpiewu i wychowania fizycznego. W klasach starszych  tej siedmiolatki nauczano jeszcze języka polskiego i rosyjskiego, historii i nauki o konstytucji, biologii, geografii, fizyki i chemii.  W szkole działało kółko teatralne i taneczne. Drużyny harcerskie założył Paweł Blum.  Pamiętam organizowano  szkolne wycieczki krajoznawcze  np. do Krakowa i Warszawy kontynuuje dziś już emerytka  Vera. Dopiero 21 września 1957 na zasadzie łączenia rodzin poprzez Czerwony Krzyż Vera Pagel wyjechała mając 16 lat  z rodziną do  Republiki Federalnej Niemiec.  Świadectwo ukończenia  darłowskiej szkoły było honorowane w Niemczech. Tam kształciła się dalej.Z wielkim sentymentem wspomina pani Vera, szkołę na Tkackiej, gdzie nauczyła sie trochę języka polskiego. Ma w domu album - pamiętnik do którego powpisywali się jej wszyscy szkolni koledzy i koleżanki.   Wielu z nich stało się cenionymi fachowcami i biznesmenami.    Po śmierci męża już po raz piąty przyjechała do Darłowa i czuje się tu znakomicie. Cieszy się ze zmian, wyniku których pięknieje jej rodzinne miasto.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2017

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl