Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Okładka książki

Pieniądz zastępczy miast i gmin powiatu sławieńskiego i Koszalina

W końcu czerwca 2017 ukaże się drukiem monografia autorstwa Grzegorza Chmieleckiego pt.: „Pieniądz zastępczy Darłowa, Koszalina, Polanowa, Sianowa i Sławna".

Opisuje ona pieniądz prowizoryczny emitowany w latach 1917-1923 przez urzędy i firmy zlokalizowane w Darłowie, Koszalinie, Polanowie, Sianowie i Sławnie.  Książkę, liczącą 200 stron podzielono na siedem rozdziałów. Pierwszy rozdział przedstawia ogólne informacje o pieniądzu, w którym autor porusza historię pieniądza i jego rodzaje. W tej części również omawia stosowane techniki zabezpieczeń pieniądza i rodzaje wykorzystanych do ich produkcji materiałów.

W następnych rozdziałach prezentuje i ilustruje  kolejno emitowane w poszczególnych miejscowościach pieniądze zastępcze. Opisy są ułożone chronologicznie, a  ilustracje przedstawiają różne odmiany danego pieniądza. W klasyfikacji poszczególnych bonów uwzględniono między innymi: rodzaj papieru wykorzystanego do druku, rodzaj znaku wodnego, numerację bonów, elementy graficzne i krój zastosowanej czcionki.

W rozdziale  drugim zaprezentowano bony emitowane w Darłowie w latach 1919-1923 i w Darłówku w latach 1920-1921. Wydawcą większości pieniędzy zastępczych w Darłowie była miejska gmina Darłowo. W końcowym okresie inflacji pojawił się jeszcze jeden emitent - firma Georga Schmidthalsa. W Darłówku emitentem wszystkich bonów była gmina Darłówko. Łącznie autor opisał 31 różnych nominałów pochodzących z Darłowa i Darłówka.

W trzeciej części przedstawiono bony emitowane w Koszalinie, które w latach 1921-1923 wydało miasto Koszalin, oraz żetony wydawane przez koszalińskie firmy i przedsiębiorstwa. Łącznie autor opisał 25 różnych nominałów.

Część czwarta zawiera opisy bonów emitowanych w Polanowie, które były wydane w latach 1918-1923 przez gminę miejską Polanów. Łącznie autor opisał 13 różnych nominałów.

W rozdziale piątym przedstawiono dokumenty skierowane do Urzędu Miejskiego w Sianowie z propozycją druku pieniądza zastępczego. Do pisma załączono próbki bonów drukowanych dla innych gmin. Ostatecznie Sianów nie emitował pieniędzy zastępczych.

W szóstej części omówiono pieniądz zastępczy emitowany w Sławnie w latach 1917-1923 przez miasto Sławno i powiat Sławno. Łącznie autor opisał 13 różnych nominałów.

Ostatni, siódmy rozdział, zawiera leksykon osób związanych z opisywanymi pieniędzmi. Opracowana w sposób naukowy w oparciu o źródła niemieckie i polskie  monografia liczy 200 stron.

Słowo o autorze: Grzegorz Chmielecki

Na co dzień jest informatykiem i programistą w Urzędzie Miejskim w Darłowie. Grzegorz jest jednocześnie pasjonatem pomorskiej historii  i przyrody oraz fotografii. Zajmuje się również składem komputerowym książek i wydawnictw.  Efektem połączenia pracy i zainteresowań  jest redagowany od wielu lat przez niego serwis internetowy "Pomorze, Pomerania, Pommern"- www.ipomorze.pl który za główny cel stawia sobie szerzenie wiedzy o Pomorzu poprzez udostępnianie informacji o historii  pomorskich miejscowości, zabytkach  architektury, heraldyce, pomorskich władcach, pieniądzach i numizmatach oraz walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Po kilkunastu latach  obecności w cyberprzestrzeni  nadszedł czas  na drukowaną formę przekazu i stąd wielce interesujące opracowanie już wkrótce ukaże się drukiem w szczecińskiej oficynie.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 6/2017

Grzegorz Chmielecki

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl