Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Zygmunt Rosik i Tomasz Stockinger

Do Redakcji

Szanowny Panie Redaktorze
Przesyłam Panu nowy utwór  pieśń p.t. „Pamięci Stanisława Dulewicza”. Stwierdziłem, że jest to tekst bardzo ciekawy i wydaje mi się, że melodia skomponowana przeze mnie oddaje właściwie charakter tej wybitnej darłowskiej osobistości. Pana Profesora Stanisława Dulewicza  pamiętam doskonale od 1945 roku, kiedy był Burmistrzem Darłowa i budował pierwszą polską administrację, jak również zręby polskiej władzy w tym mieście. Mój ojciec Julian Rosik pracował z Panem Stanisławem w ówczesnym magistracie. Później w latach 1949-53 Pan Stanisław Dulewicz był moim Profesorem w Liceum Ogólnokształcącym w Sławnie. Uczył mnie łaciny i języka polskiego. Był doskonałym pedagogiem, szczególnie wpajał nam wiedzę z romantyzmu polskiego. Recytował z  pamięci wielkie fragmenty „Pana Tadeusza”  Adama Mickiewicza, jak również poezje Juliusza Słowackiego i Cypraiana Norwida. Dzięki niemu mam umiłowanie do naszych wielkich poetów, jak również „miłość” do literatury. Przez całe życie powiększam swoją prywatną bibliotekę.
A teraz Panie Redaktorze do rzeczy.
Otóż mam projekt i chyba nie będę w tym pomyśle osamotniony. Uważam, że Miasto Darłowo, powinno upamiętnić dla potomnych postać pierwszego Burmistrza Darłowa. Był bardzo znaną i lubianą postacią w tym mieście. Miasto Darłowo powinno postawić pomnik Pierwszego Burmistrza Miasta Stanisława Dulewicza. Proszę przedstawić mój pomysł władzom miasta i za pośrednictwem „Echa Darłowa”, społeczeństwu miasta. Uprzejmie proszę mnie o tym poinformować.
Wracając do skomponowanej pieśni. Należy ją wykonywać spokojnie z patosem. Melodia nie jest zbyt trudna i uważam, że również chóry szkolne powinny ja mieć w swoim repertuarze. W następnej korespondencji przyślę kasetę magnetofonową  moje akompaniamenty do wszystkich 11 piosenek o mieście Darłowie, ażeby ewentualni wykonawcy mieli wyobrażenie o co mi chodzi w ich wykonywaniu. Prześlę również kasetę wideo z koncertu, jaki miał miejsce w Darłowie w dniu 7 marca br. z okazji „Dnia Osadnika”. Będą na niej również inne fragmenty moich wywiadów i występów w USA.
Mam również zamiar namówić syna mojego szwagra Piotra Pancewicza o nauczenie się piosenek  o Darłowie i być może jak wszystko się pomyślnie ułoży, wspólny koncert w Darłowie. Wydaje się, że jak wszystko się nam uda, wyjdzie z tego ciekawa impreza. Ale to plany przyszłościowe.
Oczekuje odpowiedzi  na mój list i na egzemplarze „Echa Darłowa”. Łączę serdeczne pozdrowienia dla Pana, całej Redakcji E.D., waszych wiernych Czytelników, do których się również zaliczam. Proszę serdecznie pozdrowić Panią Burmistrz Ewę Kucharską, jak również dyrektora DOK u Pana Jerzego Piotrowskiego z poważaniem
                   
Od Redakcji:
Popieramy w całej pełni znakomite pomysły naszego kompozytora i wirtuoza. Równocześnie ciekawi jesteśmy jakie zdanie w tej sprawie mają nasi Czytelnicy?. Naszym zdaniem w tych trudnych czasach przynajmniej na razie warto wmurować okolicznościową tablicę pamiątkową na domu Stanisława Dulewicza, położonym koło kina. Gościło tam wiele osobistości m.in. minister Eugeniusz Kwiatkowski.  Przy okazji informujemy, że posiadamy nuty i słowa wszystkich 11 pieśni i piosenek o Darłowie i udostępniamy je nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym.
 

Zygmunt Rosik
Darłowo, ED 7/2002

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl