Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Ważniejsze okrągłe rocznice przypadające w roku 2018 związane miastem Darłowem

670 lat temu 24 lipca 1348 w Darłowie książęta Pomorscy: Bogusław V, Barnim IV i Warcisław V wystawili  dokument  zatwierdzający Słupskowi dawne prawa i przywileje oraz przyznali mu prawo do oporu w przypadku naruszenia  przez nich przywilejów i swobód.

650 lat temu, 25 maja 1368  w okresie  rządów Księcia Bogusława V przeprowadzono podział  Księstwa Wołogoskiego. Ziemie położone na wschód od rzeki Świny otrzymał Bogusław V, a stolicą księstwa i siedzibą Urzędu Książęcego zostało miasto Darłowo, gdzie książę wzniósł   swoją rezydencję.  W skład wyodrębnionego Księstwa zwanego słupskim weszły okręgi: Stargard, Trzebiatów, Gryfice, Darłowo, Sławno i Słupsk.

630 lat temu 15 lutego 1388 królowa  Danii i Norwegii Małgorzata po uzgodnieniu z radą  norweskiego państwa wyznaczyła księcia Bogusława (Eryka) syna Warcisława i VII i Marii meklemburskiej na następcę tronu Norwegii. W końcu listopada 1388 prawnuk króla Waldemara IV pożeglował razem z ojcem  z Darłowa do Kopenhagi, gdzie został usynowiony przez królową Małgorzatę.

620 lat temu w 1398 miasto Darłowo otrzymało od księcia Bogusława VIII przywilej otwarcia mennicy i bicia w niej monet.

600 lat temu 9 lutego 1418  rady miejskie Darłowa i Kołobrzegu podpisały wzajemne zniesienie wszelkich ceł handlowych i żeglugowych dla  kupców obu miast.

600 lat temu  9 października 1418 miasta Słupsk-Darłowo i Sławno zawarły porozumienie w celu ochrony dróg i szlaków handlowych przed rozbójnikami.

540 lat temu w grudniu  1478, po śmierci Warcisława X , książę Bogusław X przejął władzę w Księstwie Wołogoskim. Tym  samym zjednoczył dotąd podzielone słowiańskie Pomorze w suwerenne księstwo o statusie samodzielnego europejskiego państwa.

520 lat temu do 12 kwietnia 1498 Anna Jagiellonka zarządzała Pomorzem z darłowskiego zamku w okresie pielgrzymki męża Bogusława X do Ziemi Świętej.

480 lat temu książę Barnim IX zamieszkał darłowskim zamku i przystąpił do jego przebudowy

460 lat temu w styczniu i lutym 1558 silne sztormy  zniszczyły 18 domów w Darłówku i zalały spichlerze położone nad Wieprzą w Darłowie.

450 lat temu we wrześniu 1568  polska flota kaperska króla Zygmunta Augusta po krótkich walkach weszła do portu w Darłówku   i zarekwirowała kilka statków szwedzkich załadowanych bronią i amunicją. Darłowo sprzyjało podczas wojen inflanckich Szwedom, co nie było zgodne z interesami Polski

400 lat temu w 1618 roku książę Bogusław XIV w swej książęcej mennicy w Darłowie rozpoczyna bicie swoich monet jak np. podwójnych szelągów.

210 lat temu w 1808 w czasie blokady Wielkiej Brytanii przez Francję w darłowskim porcie  kwitł wielki przemyt  angielskich towarów kolonialnych, a  w zamku działał szpital dla wojsk napoleońskich zorganizowany przez  Polaka Jana Henryka Wołodkowicza  generała brygady we francuskim wojsku. Na utrzymanie szpitala łożyło miasto Darłowo.

130 lat temu w 1888 doczesne szczątki króla Skandynawii i władcy Pomorza Eryk Pomorskiego przeniesiono do kamiennego sarkofagu.

100 lat temu, 11 listopada 1918 zakończyła się I  wojna światowa i odrodziła się  Rzeczpospolita  Polska.  Rok 2018 ogłoszono: Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

70 lat temu 9 stycznia 1948 uruchomiono w darłowskim porcie przeładunki handlowe, głównie węgla wysyłanego do państw skandynawskich.

Czterdzieści lat temu w roku 1978 utworzono w Darłowie Harcerski Klub Morski, który posiadał dwa jachty pełnomorskie i 15 żaglówek śródlądowych.

Trzydzieści lat temu 22 października 1988  po 17- letnim remoncie i rewaloryzacji udostępniono Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie do zwiedzania

Na pewno warto rozważyć, czy  kilka z tych rocznic należy upamiętnić poprzez np. wybicie  okolicznościowych medali lub monet, albo wmurowaniem stosownych tablic pamiątkowych.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 1/2018

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl