Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

List otwarty Do Redakcji

W imieniu Mieszkańców Osiedla Stanisława Wyspiańskiego w Darłowie zwracam się z prośbą o interwencję w sprawie uciążliwości powodowanych spalaniem odpadów poprodukcyjnych w kotłowni należącej do "LILIA International Sp z o.o przy ulicy Gen. Sowińskiego 2 w Darłowie.

My Mieszkańcy jesteśmy od 5-ciu lat truci wyziewami z tejże kotłowni, w której spalane są odpady  niedozwolone, np.  płyty drewnopochodne  zawierające kleje, lakiery i farby.

Do 2013 roku kotłownia ta praktycznie  nam nie wadziła, gdyż zamontowany tam był wysoki komin stalowy sięgający ponad pięciokondygnacyjne bloki i wszelkie spaliny  były odprowadzane do górnych warstw atmosfery. Dzisiaj jest tak, że w 2013 roku (właśnie) przeprowadzono w Zakładzie modernizację kotłowni i stary komin (ten bardzo wysoki) zlikwidowano (stoi do dziś w połowie ucięty i nieczynny)  a w jego miejsce zainstalowano 3 (trzy) nowe i bardzo niskie, sięgające swą wysokością tylko 2-go piętra. Więc naturalną jest rzeczą, że spaliny z tych kominów  lecą bezpośrednio w nasze okna mieszkań, w kanały wentylacyjne, pyły osadzają się na szybach, parapetach, zasnuwają trawniki, place zabaw, niszczą karoserie samochodów  jak również osiadają bezpośrednio na  „ORLIKU" po sąsiedzku gdzie przecież dzieci, młodzież i dorośli mają zdrowo i aktywnie wypoczywać. Kotłownia  usytuowana jest zbyt blisko mieszkań- zaledwie 80 metrów w linii prostej. Nie jesteśmy za likwidacją  miejsc pracy  w mieście ale przecież można  pogodzić istnienie  Zakładu ze zdrowiem mieszkańców. Wyjścia są różne:

  • zlikwidować kotłownię wstanie obecnym na rzecz zamontowania kotłowni gazowej w celu ogrzania hal produkcyjnych, a odpady poprodukcyjne „oddawać"
  • podwyższenie kominów istniejących do wysokości zapewniającej odprowadzenie spalin i pyłów w górne warstwy atmosfery (a nie w nasze okna)

Nasze mieszkania muszą być stale wietrzone, gdyż posiadamy kuchenki gazowe, a przede wszystkim  całe osiedle posiada podgrzewacze wody tzw. junkersy  i do spalania gazu niezbędne są duże ilości powietrza, które musimy dostarczyć z pomieszczeń, ale trzeba wietrzyć otwierając okna, przez które  miast świeżego powietrza wlatują masy spalin kotłowni sąsiada - Zakładu  „LILIA"  (produkującego meble).

Drugi problem uciążliwy dla nas to istniejąca pod naszymi nosami lakiernia zakładowa.  Otóż - też w 2013 r., umiejscowiono ją zaledwie 18 metrów od bloków, zaraz  przy ulicy St. Wyspiańskiego. Przecież to skandal  by śmierdząca lakiernia, a więc  opary lakierowe buchały bezpośrednio w nasze mieszkania -okna. Nawet wyjść przed blok i usiąść na ławeczce   nie można. Pytamy -kto wydał takie pozwolenie, by w imię prawa prawie 2-tysięczne Osiedle   wdychało takie trucizny to dziś w dobie  walki wszech i wobec z zanieczyszczeniami środowiska. Zatem: zlikwidować  jak najszybciej truciciela tylu ludzi w centrum miasta   - miasta królewskiego, albo przenieść lakiernię  z dala od ludzi.

My -Mieszkańcy Osiedla Wyspiańskiego chcemy oddychać czystym powietrzem, dlatego też od 2014 roku prowadzimy „walkę" z kominem i lakiernią śląc monity, do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Delegatura w Koszalinie ul. Zgoda 23, tel. 943480400, do Inspektora Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym, do Urzędu Miasta Darłowo, Straży Miejskiej. Jak do tej pory Nasze działania nie przynoszą oczekiwanych zmian w sytuacji. Odbywają się kontrole, wizje lokalne a my trujemy się dalej. Inspektorzy Ochrony Środowiska w Koszalinie po wielokrotnych kontrolach w zakładzie stwierdzają ze całokształt winy leży po stronie organu, który wydał stosowne pozwolenia Spółce czyli Starostwo Powiatowe w Sławnie. To właśnie Starostwo wydało zgodę na emisję spalin z tak niskich kominów i w tak bliskiej odległości od mieszkań, to Starostwo wydało pozwolenie na lokalizację tuż pod naszymi oknami mieszkań (18 metrów) lakierni.
W związku z tym my mieszkańcy Osiedla Stanisława Wyspiańskiego w Darłowie PROSIMY Władze Naszego Królewskiego Miasta o podjęcie działań, które pozwolą Nam oddychać czystym powietrzem.
Przede wszystkim o wystąpienie do Starostwa Powiatowego w Sławnie o rewizję wydanych zgód i pozwoleń dla belgijskiej Spółki z o.o. Lilia International w Darłowie, które doprowadziły do zaprzestania trucia Nas
W imieniu Mieszkańców Tadeusz Szymczak telefon 783 476 513.

 


Darłowo, ED 1/2018

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl