Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Darłowska Lokalna Grupa Rybacka wesprze Poczekalnię Kultury

Na niedawnym posiedzeniu Rady  Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej w Dorzeczu Wieprzy Grabowej i Unieści po sprawdzeniu zgodności  zgłoszonych projektów z Lokalną Strategią Rozwoju przyjęto  do dofinansowania 14 wniosków, w tym dwa projekty dotyczące miasta Darłowa.

Jeden z nich, dotyczący  utworzenia „Poczekalni Kultury"  i  zmiany funkcji historycznego dworca kolejowego, poprzez remont z przebudową pomieszczeń wewnętrznych, otrzyma wsparcie kwotą 300 tys. złotych. Całkowity koszt remontu i modernizacji to: 471 439,18 zł brutto. Remont i przebudowa pomieszczeń byłego dworca kolejowego umożliwi dostosowanie budynku do funkcji turystycznych, łącznie z urządzeniem Centrum Informacji Turystycznej oraz utworzeniem tzw. Trzeciej Przestrzeni  przyjaznej dla lokalnej społeczności.  Na powierzchni ok. 150 m2 planuje się oprócz zaplecza kuchennego i WC utworzenie  dużego wielofunkcyjnego pomieszczenia, które może pełnić rolę sali wystawowej, odczytowej z rzutnikiem i ekranem, rozgrywek i turniejów np. szachowych, brydżowych, warcabowych, bingo itp. W drugim pomieszczeniu ma być np. sala telewizyjna z możliwością spożywania kawy czy herbaty z automatu i czytelnia prasy. Główną funkcją tych pomieszczeń w sezonie letnim byłaby sprawy związane z pełną informacją turystyczną,  Miejski komputerowy punkt informacji turystycznej ma być czynny przez 24 godz./dobę wraz z Wi - Fi.  Rozważa się również utworzenie skrytkowej przechowalni bagaży. Pomieszczenia mają dwa wejścia od strony miasta i torów kolejowych. Na peronie z gazonami kwiatowymi planuje się urządzenie letniej kawiarenki pod parasolami.

Przestrzeń, która zostanie przekształcona w ramach operacji na publiczną infrastrukturę turystyczną, w chwili obecnej stanowi zdewastowany, od lat nieużytkowany parter obiektu w którym znajdowały się kasy dworcowe, hol, poczekalnia  i pomieszczenia gospodarcze. Ponieważ wokół dworca kolejowego znajduje się centrum komunikacyjne: PKS,  Kolejowych Przewozów Regionalnych, postój taksówek oraz prywatnych busów remontowany dworzec  będzie pełnił funkcję kompleksowej Informacji Turystycznej.  Budynek byłego dworca w Darłowie o zabytkowej fasadzie wzniesiony został w roku 1878.  W chwili obecnej jest on częściowo użytkowany przez Darłowskie Centrum Wolontariatu, a na piętrze znajdują się dwa mieszkania komunalne.

W przebudowanej części dworca podróżny w sposób przyjazny uzyska szereg niezbędnych informacji m.in. na temat: walorów krajoznawczo-turystycznych regionu i miejscowości; wydarzeniach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych; siedzibach urzędów, instytucji; bazie noclegowej oraz punktach gastronomicznych. Będzie się mógł zaopatrzyć  w wydawnictwa i materiały informacyjno-reklamowe (informatory turystyczne, przewodniki, mapy, foldery, ulotki), czy otrzymać szeroko rozumianą zintegrowaną informację komunikacyjną. Na miejscu każdy będzie mógł korzystać ze stanowiska komputerowego z dostępem do Internetu. Wszystkie usługi związane z kulturą i informacją świadczone będą bezpłatnie.

Powstały obiekt, w ograniczonym zakresie, pełnił będzie również funkcję poczekalni, rozumianej jako przyjazne, estetyczne miejsce, gdzie podróżni w oczekiwaniu na kolejny środek transportu będą mogli spędzić miło czas, przygotować posiłek (ale też załatwić potrzeby fizjologiczne), czy przechować bagaż. Całe przedsięwzięcie planuje się zrealizować jeszcze w roku 2018.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 3/2018

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl