Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Ukazał się tomik poetycki Lidwiny Pawlak

Niedawno 17 października 2018 w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Agnieszki Osieckiej w Darłówku miało miejsce spotkanie Lidwiną Pawlak z okazji wydania tomiku jej poezji.

Z wielką radością dowiedziałem się, że ukazał się drukiem pierwszy tomik poezji Lidwiny Pawlak zatytułowany „Sosny szumią jak morze”. Wzruszyłem się niesamowicie czytając strofy zawarte w tomiku.

Niniejsze wydawnictwo zawiera wybór zróżnicowanych utworów spiętych klamrą tytułu wziętą z jednego z wierszy, która łączy piękno jej rodzinnych stron pełne sosen w Borach Tucholskich z nadmorskim Darłówkiem, gdzie osiedliła się w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku. Symboliczny a zarazem retoryczny tytuł „Sosny szumią jak morze” zawiera 40 wierszy oraz notę o autorce. Są one ułożone raczej w porządku chronologicznym aniżeli tematycznym i stanowią w pewnym sensie poetycką kronikę. Jej mocny trzon stanowi cykl wierszy o tematyce morskiej. Emanuje z nich umiłowanie Morza i wydarzeń nim związanych.

Lidwina Pawlak jest aktywną optymistką oraz życzliwą patriotką kochającą rodzinę, morze i Darłowo. Poetka zna życie, rozumie skomplikowane ludzkie sprawy i potrafi w specyficzny sposób swoje wrażenia przelać na papier. Jest spostrzegawcza i niepowtarzalna. Z jej wierszy emanuje dobro, miłość do bliźnich i szacunek do ludzi morza. Nasza poetka zadedykowała wydany przez Miejską Bibliotekę Publiczną tomik, swoim dzieciom ,wnukom i prawnukom. W latach 70-tych i 80- tych Lidwina Pawlak pisała swoje wiersze do szuflady. Z początkiem lat 90 –tych kiedy Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Darłowskiej rozpoczęło wydawanie Echa Darłowa Redakcja pisma udostępniła swoje łamy dla twórczości poetyckiej pani Lidwiny i to był wielce udany debiut. Do konkursowego tekstu na piosenkę o Darlowie pt. „Nadmorskie miasteczko” , która zajęła drugie miejsce współpracujący z TPZD Zygmunt Rosik skomponował melodię i nagrał ją na płycie CD. Jedno z poczesnych miejsc Lidwina Pawlak i jej twórczość zajęły w wydanej przez stowarzyszenie Przyjaciół Darłowa w 2014 roku antologii poezji ”Utwory poetyckie o Darłowie i wiersze poetów darłowskich”. Obecnie jej celne spostrzeżenia znalazły miejsce w tomiku, ciepło przyjętym przez Czytelników. Gratuluję Pani Lidwinie sukcesu i życzę wydania kolejnych inspirujących utworów poetyckich.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 11/2018

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl