Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Jubileusz 90. lecia urodzin mieszkanki Darłowa Władysławy Jarosz

W czwartek 28 marca 2019  w swoim domu w Darłowie Władysława Jarosz  obchodziła  Jubileusz 90 - tych urodzin. Na tę uroczystość zjechała rodzina daleka i bliska. W imieniu  Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i BWP,  Zbigniew Stańczak wręczył  Władysławie Jarosz Dyplom Uznania  o treści: „Z okazji jubileuszu 90 rocznicy urodzin  uczestnikowi II wojny światowej za męstwo i ofiarność  w walce o wyzwolenie  naszej Ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej i za wieloletnią pracę przy powojennej odbudowie  kraju, przyczynianie się do rozwoju narodowej gospodarki i umacnianie obronności Polski oraz za wieloletnią aktywną działalność członkowską w szeregach Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych". Podpisał prezes - generał dywizji Wacław Szklarski.

Pani Władysława, córka  Władysława i Rozalii z domu Waleriańska  urodziła się 28 marca 1929  r. w Pepłówku w powiecie mławskim w województwie mazowieckim.  Na początku lat 30. XX wieku wraz z rodzicami przeprowadziła się do Mławy, gdzie chodziła do szkoły. Tam zastał ją wybuch II Wojny Światowej. Pod Mławą toczyły się zacięte walki z Niemcami. Wszyscy uciekali do Warszawy, ale stolica też była bombardowana. W październiku 1939 Mławę wcielono do Rzeszy niemieckiej i jednocześnie Niemcy spalili synagogi. Podczas okupacji mając 12 lat niewolno mi było chodzić do szkoły, za to musiałam ciężko pracować na mrozie pod nadzorem niemieckich żandarmów pod Ciechanowem sadząc m.in. drzewka przez 6 dni w tygodniu po kilkanaście godzin dziennie za miskę zupy i nocleg na piętrowej pryczy. W grudniu 1940 w Mławie  Niemcy utworzyli getto, gdzie  przebywało kilka tysięcy ludzi żydowskiego pochodzenia. Zlikwidowano je w roku 1942 wywożąc Żydów do obozów koncentracyjnych. Po zakończeniu wojny razem z rodziną w roku 1947 przyjechaliśmy do Darłowa. Tu pani Władysława rozpoczęła pracę  przy przetwórstwie rybnym. Pracując jednocześnie kontynuowała naukę w wieczorowej szkole. Od początku zamieszkała na piętrze domu przy ulicy Kanałowej.    W Darłowie poznała swojego męża  Józefa Jarosza, który walczył z Niemcami i dopiero w sierpniu 1947 został zwolniony ze służby wojskowej. Ślub kościelny Władysława i Józef wzięli w Darłowie w roku 1948, a cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego10 maja 1949 r. Starszy o 7 lat mąż pracował  początkowo w Wojewódzkim Zrzeszeniu Gospodarki Komunalnej, a następnie w darłowskiej gazowni i w melioracji. Za swoją rzetelną pracę był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany m.in. Odznaką Honorową za  „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Koszalińskiego. Pani Władysława przez ponad 20 lat pracowała na trzy zmiany w  przetwórstwie rybnym w Państwowym Przedsiębiorstwie Połowów i Usług Rybackich „KUTER". Za sumienną i nienaganną pracę była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana.   Aby dzieci były zdrowe oboje uprawiali warzywa na ogrodniczej działce.  Walczący o wolną Polskę mąż pani Władysławy zmarł w roku  1996.  Jego imię i nazwisko są uwiecznione na tablicy darłowskich kombatantów umieszczonej na murze na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Józef  i Władysława Jaroszowie wychowali sześcioro dzieci. Pani Władysława jest dumna  z dzieci, 10 wnuków i 20 prawnuków oraz jednej prawnuczki. To właśnie dzieci i członkowie rodziny sprawiają jej najwięcej radości. Mimo sędziwego wieku cieszy się dość dobrym zdrowiem, świetnym samopoczuciem i humorem. W Darłowie od ponad 70 lat jest zakochana i nie wyobraża sobie aby mogła mieszkać gdzie indziej. Smuci ją jedynie fakt, że obecnie ludzie w naszym kraju nie są tak jak dawniej  życzliwi i pomagający sobie wzajemnie. Niewątpliwie przyczyniają się do tego politycy i media.

W tym przepięknym wiosennym dniu bardzo miło było spotkać się z osobą, która nadal emanuje ciepłem, optymizmem, pogodą ducha i wiarą w ludzi. Droga Jubilatko, w imieniu władz miasta życzymy Ci dużo, dużo zdrowia, miłości najbliższych, szacunku przyjaciół i otoczenia oraz spoglądania zawsze radośnie na świat. Życzymy pani Władysławie dalszych spokojnych lat oraz uśmiechu i pogody ducha na co dzień.  Cała Rodzina jubilatki gorąco życzy kochanej Mamie, Babci i Prababci doczekania w zdrowiu 100 lat!

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 4/2019

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl