Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Darłowo 40 lat temu na unikalnych zdjęciach

Drugiego dnia 9. Edycji Festiwalu Media i Sztuka w Darłowie w sali zielonej hotelu Lidia w Darłowie Leszek Biernacki prezentował swoje unikalne zdjęcia i opowiadał w jakich warunkach je zrobiono.

Wykonał je w roku 1979, kiedy miał 20 lat i był uczestnikiem V- Ogólnopolskiego Fotograficznego Spotkania Młodych w Darłowie. Kilkanaście pokazanych fot wykonano w tym samym czasie ale w innym miejscu i okolicznościach. Wówczas w Darłowie przebywało 70 młodych fotografików  z klubów fotograficznych z całego kraju, aby doskonalić swoje umiejętności na warsztatach prowadzonych przez Członków Związku Polskich Artystów Fotografików.

Leszek Biernacki dziennikarz, fotograf i działacz opozycji demokratycznej  urodził się w Sopocie w roku 1959. Mając 19 lat ukończył Państwowe  Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni specjalizując się w fotografii artystycznej. W 1987 został absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. W sierpniu 1980 brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina  i sporządził fotograficzną dokumentację z tego wydarzenia. Współpracował z działem informacji MKZ „Solidarność"  wszedł również w skład prezydium Niezależnego Zrzeszenia Studentów  na UG. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował strajk NZS na Uniwersytecie Gdańskim, a następnie nielegalną działalność NZS w Trójmieście we współpracy z innymi zdelegalizowanymi przez komunistów strukturami „Solidarności". Był redaktorem podziemnego „Serwisu Informacyjnego SKS NZS Trójmiasto", organizował m.in. strajk na UG w październiku 1982 przeciwko zdelegalizowaniu NSZZ „S". Był współorganizatorem, i przewodniczącym legalnego samorządu studentów UG. W 1985 kierował protestami przeciwko zdymisjonowaniu rektora Karola Taylora.  Od 1987 współredagował drugoobiegowe czasopismo „Impuls" Uczestniczył w akcjach strajkowych na uczelni i w Stoczni Gdańskiej w 1988, zajmując się wykonywaniem zdjęć z tych protestów, które trafiały do różnych podziemnych pism.

W okresie przemian ustrojowych został zastępcą redaktora naczelnego „Przeglądu Oświatowego", krótko związany z „Gazetą Gdańską", następnie był dziennikarzem „ Gazety Wyborczej" i do 1992 redaktorem naczelnym jej regionalnego dodatku pod nazwą „Gazeta Morska". W latach 1993-1997 kierował działem informacji regionalnej „Solidarności", od 1994 redagował jednocześnie „Magazyn Solidarność". Później był m.in. sekretarzem redakcji kwartalnika „Pieniądze i Więź" i redaktorem naczelnym miesięcznika „Airport Review" Autor książek: Kronika Solidarności. 20 lat dzień za dniem... i Gdy wieje wiatr historii... Studenci z robotnikam., W 2012, za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na slajdach Biernacki prezentował fotografie z codziennego życia  w Darłowie, które wykonał na zamówienie  naczelnika miasta. Spotkanie z autorem zdjęć poprowadził Cezary Łazarewicz.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 7/2019

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl