Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Kronikarz Darłovii i darłowskiego sportu

W roku 2020 Miejski Klub Sportowy Darłovia Darłowo będzie obchodził 70- lecie. Z okazji tego jubileuszu pragniemy przypomnieć byłego zawodnika piłkarskich klubów, a od wielu lat  kronikarza darłowskiego sportu  Czesława Budnego.

A oto co o sobie mówi Czesław Budny. Za namową ówczesnego trenera Brunona Fularczyka w 1964 roku zacząłem uczęszczać na treningi piłkarskie  do Klubu Sportowego „Kuter". Grałem w grupie juniorów. W 1968 zostałem zgłoszony przez zarząd klubu, na testy do kadry województwa koszalińskiego w rozgrywkach o Puchar Michałowicza. (od red. Dr Jerzy Michałowicz (1903-1936) patronuje rozgrywkom w piłce nożnej juniorów do lat 15 w którym uczestniczą reprezentacje Okręgowych Związków Piłki Nożnej. Mecze o puchar doktora prowadzono od roku 1937. Po II wojnie światowej wznowiono rozgrywki o Puchar Michałowicza w roku 1957). W pucharowych rozgrywkach reprezentacja koszalińskiego okręgu wraz ze mną zajęła trzecie miejsce za reprezentacjami Krakowa i Gdańska. W 1968 r. zostałem zawodnikiem I drużyny „Kutra". Przez 9 lat do czasu rozwiązania  klubu w 1977 r. byłem kapitanem  drużyny (najmłodszym w historii klubu)! W 1979 grałem na boisku Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej wraz ze swymi kolegami: (Romańczuk, Kuchta, Rutkowski, Lubowiecki, Gibuła, Grechuta, Suwalski Jerzy, Piechocki, Bartkowiak, Kołodziejski). Wywalczyliśmy awans do klasy okręgowej. Trenerem  zespołu był Brunon Fularczyk. Kierownikiem drużyny Andrzej Wnuk. Prezesem Klubu był Zbigniew Ćwirko (zmarły w 2019 r. w Kołobrzegu).

W roku 1982 przenieśliśmy się  na wyremontowany gruntownie stadion przy ulicy Sportowej i graliśmy w Miejskim Klubie Sportowym  Darłovia. Dwa lata później  po 20 latach gry zakończyłem karierę jako czynny piłkarz. Przez 20 lat gry dla barw Klubu zdobyłem 49 bramek, grając jako prawy obrońca, prawy pomocnik i rozgrywający.  Później grałem w drużynie oldboyów. Aby nie zrywać ze sportem szukając dla siebie miejsca  postanowiłem  pisać kroniki Klubu. W latach 1984- 1989 zbierałem informacje  o historii sportu w Darłowie kontaktując się z byłymi zawodnikami, trenerami i kibicami. W ten oto sposób powstało sześć tomów kronik obejmujących lata od roku 1945 do chwili obecnej.  Aktualny tom obejmuje lata 2015-2019.  W kronikach zawarte  jest w niesamowite kompendium wiedzy na temat Darłovii zarejestrowanej w roku 1950  i darłowskiego sportu, jej zawodników, trenerów, działaczy, sponsorów i wielu znakomitych wydarzeń sportowych. W kronikach znajduje się 3500 unikalnych zdjęć  piłkarzy, siatkarzy, bokserów, tenisistów stołowych i ludzi związanych z darłowskim sportem.

W roku 2019 jeśli zdrowie pozwoli rozpocznę pisanie siódmego  tomu Kroniki, który zarejestruje również obchody jubileuszu 70 - lecia MKS Darłovii. Te kroniki są poświęcone ludziom z którymi spędzałem najlepsze dni mojego życia powiedział na zakończenie rozmowy Czesław Budny.

Mrówcza praca Czesława Budnego została doceniona przez trzecią kadencję darłowskiej Rady Miejskiej. Na wniosek radnego Józefa Kornasia uhonorowano kronikarza  „Złotym Denarem  Eryka Pomorskiego"- nr 1. Wręczył mu go ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Trzpis.

Co by się stało gdyby te kroniki zaginęły? Oczywiści zaginęłaby cała historia darłowskiego sportu.

Dlatego zdaniem wielu osób najlepszym prezentem dla sportowców i ludzi kochających sport z okazji nadchodzącego jubileuszu byłoby powołanie redakcji i wydanie przez darłowski samorząd drukiem przynajmniej skrótu najważniejszych wydarzeń sportowych jakie miały miejsce w Darłowie w latach 1945-2020.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 8/2019

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl