Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

wizyt: ogółem 8806578, w grudniu 4838, dziś 373; on-line: 123

Echo Darłowa

Jan Kubiński

Jan Kubiński odszedł do wieczności

Z głębokim żalem zawiadamiamy, iż w dniu 7 września 2019 r. po długiej chorobie w wieku 86 lat odszedł od nas ukochany Ojciec, Teść, Dziadek i Pradziadek Ś+P Jan Kubiński. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 12 września 2019 r. o godzinie 12.30 w kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Pogrążona w smutku Rodzina. Taki nekrolog ukazał się w Głosie Koszalińskim.

Jan Kubiński urodził się 11 października 1932 r. we wsi Karniszyn (dawniej miasto) w ziemi płockiej. Po studiach pedagogicznych przez  20 lat od pięćdziesiątych lat  XX wieku uczył dzieci i młodzież w kilku miejscowościach na Pomorzu Środkowym oraz kierował  kilkoma szkołami, a także  Domem Małego Dziecka  w Gościnie. Z początkiem lat 70. pracował  w Uzdrowisku Kołobrzeg, jako specjalista ds. kulturalno- oświatowych .

Dobrze pamiętamy, że  Jan Kubiński po wcześniejszych doświadczeniach  w pracy w  Powiatowej Radzie Narodowej  w Kołobrzegu z dniem 1 marca 1979 roku objął  funkcję naczelnika miasta Darłowa. W dużym stopniu z jego inicjatywy  Wojewódzka Rada Narodowa 24 czerwca 1982 podjęła uchwałę w sprawie utworzenia wspólnej Rady Narodowej dla miasta i gminy Darłowo.

Naczelnikiem Miasta i Gminy Darłowo został Jan Kubiński. Połączenie miasta i gminy odchudziło administrację i pozwoliło lepiej zarządzać ziemią darłowską.

Z dniem 1 lipca 1982 rozpoczęła działalność wspólna rada dla miasta i gminy Darłowo. Następnie doszło do połączenia się Urzędu Miasta z Urzędem Gminy Darłowo. Ta reorganizacja odchudziła administrację i poprawiła system obsługi mieszkańców miasta i gminy. Połączony Urząd Miasta i Gminy Darłowo zatrudniał 51 pracowników.

Jak pisał o nim ówczesny  Głos Pomorza  „Jest to człowiek rzeczowy i energiczny, który wie czego chce. Sporo zdziałał dla miasta Darłowa  i ma ambitny program". Był gorącym orędownikiem  zaktywizowania darłowskiego portu. Jasno stwierdził, że przy pewnych  inwestycjach darłowski port mógłby corocznie przeładowywać 400 tys. ton towarów, podczas gdy Polska Żegluga Bałtycka planowała docelowo przeładowywać do 100 tys. ton. W swoich działaniach wspierał urządzenie w Darłowie sanatoriów dla dzieci cierpiących na schorzenia dróg oddechowych  i  planował utworzenie w Darłówku uzdrowiskowej strefy oraz przeprowadzenie wierceń w celu odkrycia wód mineralnych lub solankowych. Postulował do ministerstwa kultury o zwiększenie środków na kapitalny remont Zamku Książąt Pomorskich. Mieszkańcy Darłowa i Ziemi darłowskiej  dobrze wspominają rządy Jana Kubińskiego. Za jego naczelnikowania  rozwijało się budownictwo mieszkaniowe, uruchomiono pierwszą w Darłowie mechaniczno - biologiczną oczyszczalnię ścieków dla części miasta, pełną parą pracowały przedsiębiorstwa „Kuter", Famarol  i Alka. Wspierał przedsięwzięcia kulturalne i Harcerski Klub Morski.  Sam grał na pianinie, wiolonczeli,  skrzypcach i gitarze  koncertując dla przyjaciół.  Doceniło jego wszechstronne starania społeczeństwo Darłowa,  które na wniosek Zbysława Góreckiego prezesa Darłowskiego Klubu Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno -Kulturalnego za szczególne zasługi dla Darłowa i wyjątkową osobowość w uhonorowało go Nagrodą Otwartego Mostu. Jan Kubiński miał troje dzieci Danutę Aleksandra i Elżbietę, siedmioro wnuków i ośmioro prawnuków. Pozostawił ich pogrążonych w głębokim żalu i smutku.

Kochał Darłowo  i przez  cały czas będąc  na emeryturze ciągle  się dopytywał co się aktualnie dzieje w tym mieście. Cenił  jego sukcesy i cieszył się z jego osiągnięć. Był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany. Został m.in. uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju  i wieloma innymi. Na zawsze zostanie w pamięci darłowian.

Wyrazy szczerego współczucia Rodzinie z powodu śmierci Jana Kubińskiego składają burmistrz miasta Darłowa Arkadiusz Klimowicz i mieszkańcy miasta. Cześć Jego Pamięci!

 

 


Darłowo, ED 9/2019

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl