Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Darłowo zamontowaniem Ławki z rzeźbą Leopolda Tyrmanda zainaugurowało Rok Tyrmandowski

Ławkę z wykonaną brązu  z postacią siedzącego pisarza, publicysty i dziennikarza zamontowano w Darłowie  23 grudnia 2019 r. Pomnik ustawiony  na cokole w postaci walizki wykonanej z granitu powstał  w ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego Darłowa na rok 2019 z inicjatywy i dzięki wielkiemu zaangażowaniu przewodniczącej komisji edukacji, kultury i turystyki   Rady Miejskiej Darłowa - Krystyny Różańskiej. Ławkę z rzeźbą Leopolda Tyrmanda  postawiono na głównej osi Darłowa przy  al. Wojska Polskiego. Autorką projektu rzeźby i cokołu jest Dorota Dziekiewicz - Pilich - polska rzeźbiarka - twórczyni m.in. statuetki Nagrody Muzycznej Fryderyka. Rzeźbę odlaną metodą traconego wosku wykonano  w odlewni artystycznej J. Guzery w Dąbrowie k. Kielc.

Leopold Tyrmand jest m.in. autorem książki „Siedem dalekich rejsów", której akcja dzieje się w  powojennym Darłowie. Relief z odzwierciedleniem tego tytułu  znajduje się na siedzisku Ławki Lopka. Pisanie dramatu obyczajowego p.t Siedem dalekich rejsów - Tyrmand   rozpoczął już w 1952 r., ale wstrzymał jego pisanie ze względu na brak szans na publikację w ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej. Po październikowej odwilży, w 1957 r., ukończył pisanie książki i otrzymał zapewnie o jej wydaniu przez wydawnictwo „Czytelnik". Wydrukowaną powieść skonfiskowała cenzura, co uzasadniono pornografią i promocją inicjatywy prywatnej. Dlatego książka została wydana  w 1959 r. najpierw po angielsku a później w 1962 w  RFN po niemiecku. Pierwsze wydanie książki w języku polskim miało miejsce w 1975 w Londynie, kolejne - w 1992 r. w Londynie i Warszawie. Akcja powieści dzieje się podczas trzech dni wczesną wiosną 1949 r. w Darłowie. Leopold Tyrmand w darłowskim porcie był już w czasie wojny - 1944 roku. Wtedy pływał na niemieckim frachtowcu.

W roku 1963 reżyser Jan Rybkowski nakręcił film pt „Naprawdę wczoraj" którego scenariusz napisany przez  Leopolda Tyrmanda był oparty na  „Siedmiu dalekich rejsach" Film miał znakomitą obsadę. Grali w nim: Andrzej Łapicki, Beata Tyszkiewicz, Ewa Bonacka, Ewa Krzyżewska, Wiesława Kwaśniewska, Adam Pawlikowski, Aleksander Fogiel, Gustaw Holoubek, Wiesław Gołas.

Akcja książki i filmu krąży wokół  dwojga bohaterów zainteresowanych  jednym z zaginionych słynnych skarbów i  dzieł sztuki: tryptykiem króla Eryka Pomorskiego.

Doceniając zasługi pisarza dla Darłowa  od roku 2012 Darłowskiemu  Ośrodkowi Kultury patronuje Leopold Tyrmand, a na uroczystości nadania jego imienia był obecny Matthew Tyrmand syn Leopolda i trzeciej żony pisarza Mary Ellen Fox. Sejm RP uchwałą z 26 kwietnia 2019 r. ogłosił rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda. W 2020 roku przypada 100. rocznica urodzin Leopolda Tyrmanda - wybitnego pisarza, dziennikarza, publicysty i popularyzatora jazzu. W tym samym roku minie 35. rocznica Jego śmierci.

W połowie lat 60.  XX wieku zdecydował się na emigrację. Zza oceanu celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie „Cywilizacja komunizmu" uznał ten ustrój za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość.

Odsłonięcie pomnika - ławki  stało się ważnym wydarzeniem kulturalnym na miarę krajową, bo autor największego polskiego bestsellera „Zły" oraz słynnego „Dziennika 1954" i propagator jazzu ciągle promuje Darłowo. Taki pomnik jest podziękowaniem  Królewskiego Miasta  za rozsławienie go w świecie. Tyrmand zostawił wiele śladów w Darłowie i idąc tym tropem, ta Ławka ma  zainicjować utworzenie szlaku literackiego na trasie turystycznej  Darłowa.

Młodzi darłowianie od lat organizują „Pociąg do Jazzu". W Jazz Club Bagatella grają muzycy z całego świata.  Nawiązuje on po części  do  Tyrmanda, legendarnego organizatora pierwszych w Polsce koncertów i festiwali jak „Jazz Jamboree".

Postać  Leopolda Tyrmanda w rogowych okularach  zajmuje lewą stronę ławeczki, a na prawo od niej pozostało miejsce dla dwóch osób.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 12/2019

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl