Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Kolejne tablice zamocowano na Wschodnim Falochronie w Galerii Morskiej

Realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 projekt przywrócenia Galerii Morskiej na Falochronie Wschodnim w Darłówku wzbogacił się o kolejne tablice upamiętniające Ludzi Morza, Firmy, Instytucje i Wydarzenia, które przyczyniły się do rozsławienia Darłowa i rozwoju gospodarki morskiej.

Przed Świętami Bożego Narodzenia w grudniu 2019 r. zamocowano następujące tablice poświęcone:

  • SAR- MORSKIEJ SŁUŻBIE POSZUKIWANIA I RATOWNICTWA. SAR (ang. Search And Rescue) zajmuje się ratowaniem ludzi i obiektów na morzu oraz zwalczaniem zagrożeń i zanieczyszczeń środowiska Morskiego. Powołana w 2002 roku SAR ma swoje korzenie w Polskim Ratownictwie Okrętowym, utworzonym w 1951 roku.

Morska Stacja Ratownicza ma swą siedzibę w Darłowie przy ul.  Wilków Morskich 23 i posiada Morski statek ratowniczy typu SAR-1500 m/s Tajfun

  • ZESPOŁOWI SZKÓŁ MORSKICH.

1 września 1953 roku utworzono Zasadniczą Szkołę Rybołówstwa Morskiego. Od roku 1972 roku w szkole kształci się techników o specjalnościach: mechanika okrętowa, nawigacja, logistyka, hotelarstwo. Szkoła ma własny statek, warsztaty i internat. Posiada certyfikat ISO 9001. W ciągu ponad 65 lat istnienia mury szkoły opuściło ponad 5000 specjalistów morskich.

  • ZDZISŁAWOWI JUSZCZAKIEWICZOWI.

Kapitan darłowskiego Portu w latach 1945-48. Porucznik Obserwator Morskiego Dywizjonu Lotniczego Marynarki Wojennej II RP. Podczas walk w obronie Helu na początku X 1939 r. dostał się do niewoli niemieckiej. Po wojnie pracował w Morskim Instytucie Rybackim delegatura Darłowo i Stoczni Rybackiej. Inwigilowany przez UB z obawy przed aresztowaniem wraz z najbliższą rodziną udał się motorówką do szwedzkiego Portu Simirshamn, gdzie otrzymał azyl.

  • KUTROWI RAKIETOWEMU ORP DARŁOWO

Podniesienie  bandery na tym okręcie odbyło się 20 stycznia 1972 roku. Miał długość 39,5 m, szerokość - 7,6 m i wysokość-9 m. Uzbrojony był w 2 armaty AK-230, 4 wyrzutnie rakiet przeciw okrętowych oraz wyrzutnię rakiet przeciwlotniczych. Do portu w Darłowie wpłynął po raz pierwszy w marcu 1973 roku. Na morzu przebywał przez ponad 55 tys. godz. (przepływając ponad 50 tys. Mm. Na jego pokładzie wyszkoliło się ponad 2 tys. marynarzy. Banderę opuścił 7 lutego 2003 roku.

Miał numer burtowy 430, a imię i herb nosił od miasta Darłowa. Cząstka jego wyposażenia znajduje się w Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie.

  • WĘDKARZOM Z KOŁA PZW ŁOSOŚ W DARŁOWIE

Wędkarstwo w Darłowie zawsze było popularną dziedziną rekreacji i sportu. Dzieje się tak, dlatego że są tu znakomite warunki do uprawiania tego sportu. Od kilku lat coraz bardziej rozwija się wędkarstwo morskie. 16 lutego 1947 roku w Sławnie powstał powiatowy ZSTW. W Darłowie utworzono jego oddział w tym samym roku. Pierwszym prezesem darłowskiego oddziału ZSTW został wędkarz, ułan i późniejszy rymarz Jan Świętosławski.

  • URZĘDOWI MORSKIEMU

Do 1953 port Darłowo podlegał pod Zarząd Małych Portów, a następnie pod Morski Urząd Rybacki w Słupsku. Od lipca 1954 pod Koszaliński Urząd Morski z siedzibą w Słupsku. W granicach nadzoru UM w Słupsku znajduje się 170,5 km linii brzegowej środkowego wybrzeża. UM w Słupsku zajmuje się bezpieczeństwem żeglugi, oznakowaniem nawigacyjnym, ochroną wybrzeża a także inwestycjami portowymi. Podlegają mu Kapitanat Portu i Obwód Ochrony Wybrzeża w Darłowie.

  • ZARZADOWI PORTU MORSKIEGO DARŁOWO

ZPMD działa od 6 marca 2000 roku. Zarządza, modernizuje infrastrukturę portową, świadczy usługi i pobiera opłaty portowe. Podlegają mu: port handlowy, rybacki i marina jachtowa. W porcie działają: Stocznia Darłowo. Lokalne Centrum Pierwszej Sprzedaży Ryb, morskie służby ratownicze oraz terminal pasażerski

Łącznie na Wschodnim Falochronie znajduje się obecnie 15 tablic. Mamy jednak nadzieję, że z biegiem lat będzie ich znacznie więcej.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 12/2019

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl