Portal informacyjny, największa baza informacji o Darłowie, Darłówku i gminie Darłowo oraz interaktywne plany i mapy.

  SERWIS INFORMACYJNY

  INFORMACJE DLA TURYSTÓW

  BAZA NOCLEGOWA

  MAPY I PLANY

  DZIAŁ OGŁOSZEŃ

  REKLAMA

Auta Retro

REKLAMY

"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku
"Lidia" HOTEL SPA w Darłówku

Ogłoszenia Katalog Foto galeria Mapy

 

Echo Darłowa

Gospodarce morskiej potrzebna jest pilna pomoc rządowa

W sali konferencyjnej darłowskiego ratusza  30 stycznia 2020 r. z inicjatywy Północnej Izby Gospodarczej doszło do spotkania rybaków, przetwórców, armatorów wędkarstwa morskiego i przedstawicieli branż związanych z gospodarką morską w sprawie stosownych rekompensat związanych z unijnym zakazem połowów Dorszyna Bałtyku. Mimo zaproszenia nie przybył nikt z Ministerstwa  Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W spotkaniu udział wzięli Posłowie Czesław Hoc (PiS), Piotr Zientarski (KO) i Posłanka Lewicy Małgorzata Prokop-Paczkowska.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy koszalińskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej. Jej prezes Roman Biłas podkreślił, że zakaz połowu dorszy oznacza problemy dla całego regionu: Środkowe Wybrzeże jest  bastionem rybołówstwa, przetwórstwa rybnego i morskiego wędkarstwa. W związku z czteroletnim zakazem połowów dorsza zatrudnieni w tych branżach utracili dochody i powiększą liczbę bezrobotnych.

Prezes koszalińskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej Roman Biłas podkreślił, że unijny zakaz połowu dorszy na Bałtyku  spowodował szereg problemów  dla całego wybrzeża  i gospodarki morskiej.

Grzegorz Hałubek doradca ministra ds. rybołówstwa  przy MGM i ŻŚ przedstawił konieczność odnowienia środkowo - bałtyckich stad dorszy poprzez zakaz połowów.

Dyskutanci wskazywali na poważne błędy jakie popełniła już kilkanaście  lat wcześniej zarówno Komisja Europejska jak i osoby odpowiedzialne w Polsce za rybołówstwo, co zakończyło się katastrofalnym stanem zmniejszenia populacji jak i wielkości dorszy. Bez stosownych rekompensat armatorzy kutrów i łodzi oraz rybacy, przetwórcy, których jedynym źródłem ich utrzymania były połowy i przetwórstwo dorszy zbankrutują. Konieczna jest także pomoc w przebranżowieniu rybaków, przetwórców, załóg kutrów wędkarskich i innych oraz utworzenie nowych miejsc pracy.

Rybacy, mimo że są objęci systemem rekompensat unijnych za postój w portach spowodowany czteroletnim zakazem połowy dorsza na Bałtyku podkreślają, że pieniędzy jeszcze nie otrzymali i nie wiedzą kiedy je dostaną.

Brak połowów dorszy spowoduje również upadek firm związanych z rybołówstwem takich jak wytwórnie lodu, produkcja sieci itp.

Czesław Hoc, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz członek sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędą się rozmowy i konsultacje między środowiskiem rybackim a przedstawicielami departamentu rybołówstwa MGM i ŻŚ. Poseł Piotr Zientarski z Platformy Obywatelskiej i posłanka Małgorzata Prokop Paczkowska z Lewicy zadeklarowali złożenie interpelacji do rządu w sprawie trudnej sytuacji rybaków i przetwórców. Mamy nadzieję że uda się wypracować kompleksowy model pomocy polskim firmom i osobom z branży morskiej, a jednocześnie zachować w jak najlepszej kulturze Morze Bałtyckie.

 

L. Walkiewicz
Darłowo, ED 1/2020

Auta Retro

strona główna

o nas

reklama

kontakt

Serwis informacyjny o Ziemi Darłowskiej

infopomorze.pl | iwczasy.pl | plan.darlowo.pl | plan.dabki.info | plan.wicie.info
mapa.gmina.darlowo.pl

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2009 www.infodarlowo.pl, www.infopomorze.pl